Ten se v únoru společně s Pavlem Císařem a Davidem Kališem vloupal do rodinného domu v Havlíčkově Brodě, a to v době, kdy jeho majitelé byli po vážné dopravní nehodě v péči zdravotníků. Pachatelé z domu ukradli šperky a hotovost ve výši šestasedmdesát tisíc korun.

Šestasedmdesátiletý majitel domu svým zraněním při převozu do nemocnice podlehl. Jeho třiasedmdesátiletá manželka střet, ke kterému došlo v nedaleké Humpolecké ulici, přežila, ale několik týdnů musela být hospitalizována v Brně.

Souzení zloději mají přitom na svědomí více než deset dalších vloupání. Obžalováni byli z přečinů krádeže, porušování domovní svobody a poškození cizí věci. „Obžalovaní, po vzájemné dohodě, se již v lednu letošního roku vloupali do firmy, kde ukradli tašku s hotovostí ve výši šest tisíc korun a poničili vstupní dveře," uvedla státní zástupkyně Jana Cihlářová. Ta podotkla, že Císař s Kališem se vloupali i do rodinného domu v Lipničce.

Brali cokoliv

„Obžalovaní Císař a Zeman pak mají na svědomí dalších devět vloupání do firem, rodinných domů, bytů a rekreačních chat," pokračovala Cihlářová.

Dvojice kradla cokoliv, co jí zrovna přišlo pod ruku. Nejčastěji šlo o nářadí, travní sekačky, počítače, starožitnosti, peníze, alkohol, cigarety a další. Do budov se většinou dostávali tak, že buď rozbili okno, nebo vylomili zámek. Celkem způsobili škodu okolo půl milionu korun. Císař je navíc obžalovaný i z přečinu ublížení na zdraví. Po rozepři v brodském baru Pendolino udeřil loktem muže a následně, když jej povalil na zem, po něm šlapal.

„Konkrétní detaily ze všech vloupání si již nepamatuji. Jsem starší člověk. Ukradené věci jsme dál prodávali, když je nikdo nechtěl, tak jsme je vyhodili," hájil se u soudu Zeman.

Ten podotkl, že je například překvapila plná garáž věcí, kde museli všechno nářadí vynést ven na zahradu a následně si vybírali jen to nejlepší.

„Ke všemu se přiznávám. Až na pár výjimek jsme ukradli vše, co je uvedeno v obžalobě," řekl další z obžalovaných Císař. Ten se také vyjádřil ke rvačce v baru Pendolino. „Nechtěl jsem mu ublížit. Rozhodně jsem ho nepraštil loktem do obličeje, pouze jsem do něj strčil," zdůraznil Císař. Ten dodal, že byl k útoku slovně vyprovokován.

Jediný Kališ pak u soudu projevil i lítost a omluvil se. „Byl jsem do toho zatažen. Peníze jsem použil pro vlastní potřebu. Je mi to líto, už bych to nikdy neudělal," nechal se slyšet Kališ, který byl již v minulosti soudně trestán. Ten je jako jediný stíhaný na svobodě. Zeman s Císařem jsou ve vazbě. Hlavní líčení bude pokračovat 4. října výslechem svědků.