Čtyřčlenný tým soutěžících Lucii Christiánovou, Annu Vonešovou, Lenku Koukolovou a Marka Kachlíka, doplnila i další dvojice žáků strážecké školy, Ludmila Habánová a Lukáš Batelka, kteří před kameru předstoupili s vizitkou. „Museli jsme naše družstvo představit a také říct, proč by nám měli lidé fandit a jakou si myslíme, že máme šanci na výhru," objasnila Ludmila Habánová.

Do soutěže školáky přihlásila učitelka Markéta Hanslová. „Byl to spontánní nápad. Na Bludiště se dívám už od doby, kdy jsem chodila do školy. Teď jsem si řekla, že by si to mohli vyzkoušet i žáci z naší školy," prozradila Markéta Hanslová. „Nejdřív se nás ale paní učitelka zeptala, jestli tam chceme. Hned jsme souhlasili," dodal Marek Kachlík, který se v Bludišti představil v roli kapitána.

Soutěžící i diváci

Do Ostravy nejelo jen soutěžní družstvo, ale ze Strážku byl vypraven autobus plný dětí a učitelů. „Podmínkou soutěže je sestavit soutěžní tým ze čtyř soutěžících ve věku třináct až patnáct let a přivézt s sebou i diváky. Vzali jsme tedy všechny žáky od čtvrté až po devátou třídu. Nakonec do Ostravy dorazilo šestatřicet diváků, čtyři soutěžící a čtyři učitelky," nechala se slyšet ředitelka školy ve Strážku Anna Knoflíčková.

To, co je nakonec představeno prostřednictvím televize divákům, vnímají sami protagonisté poněkud jinak. „V televizi je laserové bludiště na konci, ale natáčí se jako první, a to proto, že je velmi obtížné jej sestavit a následně přemístit jinam. Teprve poté se natáčely další části," vysvětlil Marek Kachlík.

Soutěžící v Bludišti musí zvládnout úkoly sportovní i vědomostní. „Nebylo to jednoduché, nejtěžší překážku ve sportovní části dostali za úkol zdolat Marek s Luckou. Museli překonat kladiny zavěšené na lanech, které se hrozně kymácely. Lucka začala padat první, Markovi se ji podařilo zachytit, ale nakonec se neudržel. Ale spadnout se podařilo i soupeřům, kterými byli žáci základní školy z Němčic nad Hanou, takže to bylo vyrovnané," popsala jednu z částí závodu Lenka Koukolová.

Ve vědomostní soutěži si družstvo ze Strážku mohlo díky Markově dovednosti náměty vybrat. Soutěžící zvolili téma „fotbalové týmy" a „kdo vynalezl". „Měli jsme odpovědět na otázku, kdo vynalezl první mikroskop, to jsme ale nevěděli. Ve fotbalových týmech byl úspěšný Marek," vysvětlila Anna Vonešová. „Vybrali jsme si špatná témata, zjistili jsme, že by nám více vyhovovala ta soupeřova, což byl svět ptáků a malířská díla. Odpovědi na obě otázky jsme znali," doplnila největší trémistka z celé skupiny Lucie Christiánová.

Soutěžní tým hlasitě podporovali spolužáci, kteří se dokonale vžili do role diváků a fanoušků. „Často se ozývalo naše heslo „zubři ze Strážku nečekají porážku". Zubři proto, že Strážek má zubra ve znaku a zubří hlava je také v erbu naší školy," objasnila Anna Knoflíčková.

Další vědomostní soutěž obsahovala dvanáct otázek. Za každou správně zodpovězenou získali soutěžící takzvané bludišťáky. Družstvo s největším počtem bludišťáků vítězí. „Tentokrát to byly otázky zaměřené na všeobecný přehled," podotkl Marek Kachlík. „Celá soutěž byla velmi vyrovnaná a nakonec musela rozhodnout tajenka," dodala Markéta Hanslová.

Šest indicií

Nápovědy, které měly sloužit k vyluštění tajenky, sbírali soutěžící po celou dobu hry. „Nakonec jsme měli čtyři a dokoupili jsme si ještě dvě. Povedlo se mi tajenku uhodnout už po dvou přečtených indiciích, ale Marek mi moc nevěřil. U další indicie jsem trochu znejistěla, ale když jsem pak uviděla postavičku koníka, tak mi bylo jasné, že Šemík, o němž jsem uvažovala od začátku, je správně," usmála se Anna Vonešová.

Strážecké družstvo si nakonec z Ostravy odvezlo nejen vítězství, ale také plno nových dojmů a zážitků. „Byla to skvělá zkušenost, a navíc členové televizního štábu byli velice příjemní a milí. Bylo velice zajímavé poznat, jak natáčení probíhá. V televizi vidí diváci půlhodinový pořad, ale natáčení trvalo asi čtyři hodiny, což nás překvapilo. Uběhly nám ale velice rychle," vyjádřila se Lenka Koukolová.

Díky výhře se žáci ze Strážku znovu vydají do ostravského televizního studia. „Další natáčení nás čeká 2. února. Ještě nevíme, s kým budeme soutěžit, to se dozvíme až na místě. Když vyhrajeme, budeme odpoledne soutěžit potřetí s dalším soupeřem," informovala Anna Knoflíčková.

Na příští natáčení se děti ze Strážku připravují již nyní. Holky se chtějí zdokonalit ve sportovní části, kapitán týmu se naopak bude spíše věnovat učení. „Budu se raději připravovat na vědomostní část, se sportovní jsem takový problém neměl," přiznal Marek Kachlík.

A práce čeká také dvojici, která se opět postaví před kameru s vizitkou školy. „První vizitka byla společná práce, byli jsme za ni i pochváleni. Teď musíme vymyslet novou," sdělila Ludmila Habánová. „Už jsem nad tím přemýšlel a něco málo už mám," dodal Lukáš Batelka.

Určitou výhodu teď ale strážecký tým mít bude. Nejen že si dovede přesně představit, co jej čeká, ale také ví, co se při natáčení soutěže nesmí. „Soutěžící například nesmějí mít boty ani oblečení, na nichž je jakákoliv reklama. Stalo se nám, že Markovi museli členové televizního štábu reklamu na botách přelepit tak, aby nebyla vidět. Teď už si na to budeme dávat pozor. Už se těšíme, snad se našemu družstvu podaří zase vyhrát," zadoufala ředitelka školy.