„Teprve když byla koncem minulého století přeměněná novoměstská cesta na okresní silnici a vedena přímo horním koncem vesnice, počala se upravovati tvářnost vesnice. V té době byla postavena také u rybníka na návsí kapličkovitá obecní zvonička," popsal prvopočátky vzniku drobné sakrální stavby v Petrovicích Josef František Svoboda ve Vlastivědě moravské Novoměstský okres, která vyšla v roce 1948.

Podle vyprávění pamětníků se Petrovičtí rozhodli postavit si zvoničku na návsi v roce 1876. Vazbu tehdy prováděl místní občan Josef Bukáček z čísla 42, řečený Kuklík. Když byly práce téměř u konce, obecní radní se usnesli, že bude vršek zvoničky zdobit hvězda. Jednoho rána se ale Petrovičtí probudili a na věžičce byl namísto hvězdy umístěn kříž. To popudilo místní evangelíky, kteří pak nechtěli při pohřbech zvonit.

Kříž zdobí petrovickou kapličku dodnes. A do dnešních dnů se také udržuje tradice posledního rozloučení u kapličky se zesnulým umíráčkem. „Letos probíhá generální oprava zvoničky v Petrovicích, konečná cena za stavební akci se vyšplhala na devadesát pět tisíc korun," uvedl místostarosta Nového Města na Moravě Stanislav Marek. „Osmdesát tisíc korun pokryje dotace z Ministerstva kultury," dodal starosta Michal Šmarda.

Zvonička prochází generální rekonstrukcí. Opraveny budou schody, vnitřní i vnější omítky, podlaha i všechny dřevěné prvky. „A dělat se bude také nové venkovní odvodnění," doplnil Stanislav Marek.

Předchozí generální oprava zvoničky byla provedena v letech 1998 až 2002. Tehdy byla provedena asanace venkovních a vnitřních omítek a odvodnění drenážemi. Veškeré práce provedli bezplatně petrovičtí občané, materiál hradilo Nové Město. Na jaře roku 2002 začala rekonstrukce věže. Nejprve byla sejmuta plechová pozinkovaná krytina, šindelová střecha byla následně rozebrána a zhotovena její přesná kopie z měděného plechu. Dřevo na stavbu pocházelo z obecního lesa Paseka.

Zvonička dostala tehdy i nový kříž, který zhotovil umělecký kovář Ondřej Svoboda z Radňovic. Místní obyvatelé se opět podíleli na opravných pracích bezplatně.

Letošní interiérové a exteriérové práce na sakrální stavbě budou prováděny pod odborným dohledem. „Jde o nemovitou kulturní památku, takže na její opravu dohlíží památkáři," vysvětlila Žofie Řádková z odboru školství, kultury, cestovního ruchu a sociálních věcí novoměstského úřadu.