V průmyslové zóně Zboží ve Dvoře Králové nad Labem vznikne továrna na lisování autodílů. Buduje ji společnost Karsit Automotive z Jaroměře. Podle mluvčí Czechinvestu Petry Menclové je to vůbec největší investice, kterou loni vládní agentura v Česku dojednala.

Největší investice? Automobilový průmysl

„Do rozšíření výroby dílů pro automobilový průmysl zde společnost investuje 2,7 miliardy korun, a plánuje tak vytvořit 230 nových pracovních míst," uvedla mluvčí.

Hlavním odběratelem dílů z nové továrny Karsitu má být koncern Volkswagen.

V roce 2015 agentura Czechinvest pro kraj dohodla investice čtyř subjektů za 1,43 miliardy korun, zato v roce 2014 hradecký kraj získal investice přesahující osm miliard korun a v rámci Česka obsadil mezi kraji třetí místo. Největší investice zprostředkované CzechInvestem v hradeckém kraji oznámily firmy podnikající v automobilovém průmyslu – jičínský Continental Automotive Czech Republic a jaroměřský Karsit Holding.

Největší investici v kraji nyní realizuje automobilka Škoda Auto v závodě v Kvasinách na Rychnovsku. Do rozšíření výroby aut tam investuje víc než sedm miliard korun a nabrala již tisíce lidí. Investice Škody není zprostředkována CzechInvestem a nemá žádnou státní pobídku.

Další investory by kraj mohl v příštích letech nalákat díky rozvoji průmyslové zóny Solnice – Kvasiny. Do rozvoje silnic, veřejné infrastruktury a vlastní zóny má jít v Kvasinách veřejná investice až tři miliardy korun.

Index Deníku pohledem kraje
Vzpomněli byste si alespoň na jednu továrnu či podnik ve vašem okolí, o kterých víte, že v posledních pěti letech vznikly za finanční podpory státu?
27%
Ve znalosti investičních pobídek panelisté z Královéhradeckého kraje příliš nebodovali. „Ano" na tuto otázku odpovědělo jen 27 procent z dotázaných.

Z odpovědí našich respondentů

Ludmila Pohanková, 62 let, ředitelka Střediska volného času Déčko Náchod: Ne. Investiční dotace do podnikání považuji za nevhodnou cestu podpory, která pokrucuje tržní podmínky a vytváří vhodné podhoubí pro korupci. Myslím, že cesta zvýhodněných půjček by byla efektivnější a spravedlivější.

Jan Veselý (49), astronom a popularizátor vědy: Ne. Vím o investiční pobídce pro firmu Ronal v Hradci Králové, ale to bylo už dávno. V posledních pěti letech si na nic podobného nevzpomínám.

Aleš Hlawatschke (35), starosta Konecchlumí: Zde se trochu obávám, že nejen stát, ale i jednotlivá města konají, respektive konala nekoordinovaně a zaslepeně. Vlády se pravděpodobně řídily pouze zastaralými a osvědčenými předvolebními hesly o snížení nezaměstnanosti, ale nebylo toto včas zastaveno a tak zde máme stav, kde je nutné zaměstnanost dorovnávat cizinci a nebo uvažovat o snižování objemu zakázek. Obé je špatně.

Stanislava Benešová (60), ředitelka Městské knihovny Nová Paka: Ne. Ale vím o řadě drobných živnostníků, kterým vládní opatření ztěžují práci a někteří i živnost ukončili.