Stejný názor zastávají i další respondenti. Řada z nich si myslí, že námitky ekologických aktivistů bývají samoúčelné a řadu staveb jen zdržují, jiní však mají zato, že díky akcím a úsilí aktivistů se do sporných staveb, které by mohly škodit životnímu prostředí, vnáší rozumný kompromis.

„Vstup občanů do procesu schvalování staveb považuji za oprávněný a potřebný. Motivací k němu není snaha něco zkazit, ale naopak uchránit významné přírodní lokality či památky," uvedla ředitelka Střediska volného času Déčko Náchod Ludmila Pohanková.

„Pojmout všechny situace do zákona na druhou stranu vyvolává celou řadu výjimek. Občanské aktivity by bráněny být neměly, ale mělo by být jednodušší správní řízení při jejich řešení, tak aby neblokovaly stavby a nedělaly se naschvály," uvedla Zdeňka Rychterová. Podle ní by měl existovat mediátor, aby instituce občanských práv nebyla zneužívána.

Starostka obce Bačálky Pavlína Kaprasová je přesvědčena, že stavební zákon by měl být jasný a jednoznačný. „A především by mělo být právo - všeobecně, ne jen stavební zákon - vymahatelné," je přesvědčena starostka.

Sklady a apartmány

Nejznámějšími spornými stavbami z poslední doby v Královéhradeckém kraji jsou apartmánový komplex ve Špindlerově Mlýně, který byl vybudován namísto původně plánovaných rodinných domů, a obchodní park, který firma CTP načerno rozestavěla u výpadovky z Hradce Králové na Ostravu.

První případ skončil u soudu, kde se zodpovídají dva úředníci, kteří stavbu umožnili a kterým hrozí až pět let vězení. V druhém případu se hraje o to, zda firma bude muset sklady zbourat, nebo zda hradecká radnice na krku žalobu o stamilionové odškodné.

Index Deníku pohledem kraje
Měl by být stavební zákon co nejjednodušší, aby stavbám nebránily například stížnosti občanských aktivistů?
45%
Na otázku, zda by měl být stavební zákon co nejjednodušší, aby stavbám nebránily například stížnosti ekologických aktivistů, odpovědělo v Královéhradeckém kraji kladně jen 45 procent respondentů.

Z odpovědí našich respondentů

Petr Dujka (65), správce majetku: Měl. A bez ohledu na aktivisty..

Miroslav Nosek (53), starosta Miletína: Stavební zákon nesmí být překážkou ve výstavbě. Naopak, musí být jasný, stručný, přehledný…

Jan Veselý (49), astronom a popularizátor vědy: Ne. Jednodušší by být měl, ale ne kvůli bránění „stížnostem". Měl by být postavený tak, aby stavebník v případech, kdy nemůže dojít ke sporu s právy někoho jiného, měl co nejméně byrokratických překážek a řízení bylo co nejrychlejší. Ale na druhou stranu je třeba ošetřit, aby si kdokoli nemohl postavit (či zbourat nebo „jen" oplotit žiletkovým drátem) cokoli bez ohledu na životní prostředí či sousedy.

Aleš Hlawatschke, starosta Konecchlumí: Zcela jednoznačně ano. Zdá se mi totiž, že různé aktivistické skupiny hlavně hledají důvody, proč ta která věc nejde, a to já ukrutně nesnáším.

Miroslav Vobořil (47), hudebník: Ano, měl by být jednodušší, přehlednější a srozumitelnější, včetně jeho výkladu.