Pavel Kracík začal neolitem a připomněl, že už v té době byly tu tři osady. V prostoru dnešní nemocnice, u kostela všech svatých pod Zebínem a tam, co je dnešní Kbelnice. Osady stavěly se podle toho, kde byla voda. Lidi měli k přírodě užší vztah. Byli na ní více závislí Bílý Mlýn je zmiňován už v roce 1432.

Pan docent Martin Košťák u štrúdlu mluvil o vrcholovém glaciálu. A mimo jiné vysvětlil, že když se magma dostávala na povrch (Zebín a jiné kopečky), dělo se cosi, podobné výrobě porcelánu. Bylo to tím, jak se jíl vypaloval za nepřítomnosti vzduchu.
Ano, štrúdl a jiné placky byly tu k volnému ochutnání, byl svařák i jiné dobroty. Lidi ukusovali, povídali si, a dobrou vůli spolu měli. Pořadatelé správně odhadli, že u skleničky dobře se povídá. Taky že by se lidi takhle mohli scházet častěji. Když se jim k tomu ještě objedná babí léto.

Nebudu mlžit, že na politiku nedošlo. Ale bylo to spíš s humorem, což by ostatně mělo být vždycky. Jistě, že zazněly i některé jičínské drby. Láďa Š chystá pro Albatros další knížku, ale nebudu psát o čem bude, to se nemá. Draga dokončuje překlad ze Srbštiny.

S nejmenovaným konšelem shodli jsme se na tom, že politika člověka opravdu změní. S Míšou mluvili jsme o poslední knížce Evy Zábranové, ale ta z Jičína není. S Renatou o tom, že koledy se v lodžii 18. prosince zpívat budou, ale nevydáme žádné plakáty ani pozvánky.

Péčí Jirky Krupky byly zasazeny dvě jabloně. V aleji chyběly. Jestli si někdo myslí, že se na místě pohádali příznivci a odpůrci asfaltové cyklostezky Jičín Železnice, tak se mýlí. Tady nikdo nepočítal počty přítomných jedné a druhé strany. Je tu jen vědomí, kolik energie a času, které si ten spor vyžádá, by se dalo i využít jinak. Ale zas je dobré, že lidem není lhostejné, co se děje. Strana proti předložila tu zájemcům věcné argumenty.

Když jsem jel navečer domů okolo rybníka Kníže, byla voda fialová. I kousek oblohy. Mohl bych se rozepsat o tom, čím vším nás příroda umí překvapit. V dobré i zlém. Ale to všechno záleží na tom, jak se k ní zachováme.
Bohumír Procházka