Novou posilu do řad svých pedagogů by měly od září získat dvě královéhradecké školy.

V rámci stipendia česko-amerického vládního programu výměn ve vzdělávání, který spravuje Fulbrightova komise se do České republiky podívá deset amerických absolventů vysokých škol a kvalifikovaná americká učitelka, kteří budou po celý příští školní rok pomáhat s výukou angličtiny.

Učila i na Filipínách

Jedním z amerických asistentů je také Marissa Alexandra Ortiz z Denison University v Ohiu. Ta bude učit na hradeckém Biskupském gymnáziu Bohuslava Balbína. „Marisse je kolem třiceti let a působila na Filipinách. Provází ji velice dobrá pověst. Měla by plnit roli asistenta našich angličtinářů. Máme vlastního rodilého mluvčího který u nás učí již několik let. Po této zkušenosti jsme se rozhodli, že si od nadace vyžádáme ještě dalšího člověka," uvedl Jiří Vojáček, ředitel Biskupského gymnázia Bohuslava Balbína v Hradci Králové.

Pro studenty je přítomnost rodilého mluvčího určitě přínosem. „Doufáme, že se podaří díky projektu zpestřit výuku a vytvořit lepší sepjatí s živým jazykem," dodal ředitel Jiří Vojáček.

Také do náchodského Jiráskova gymnázia zavítá návštěva ze Spojených států americkách. Vzdělávat studenty bude Trisha Federis Remetir z University of California v Kalifornii.

Získají ho zdarma

Mimo Královéhradecký kraj budou rodilý mluvčí působit na středních školách v Bílovci, Jihlavě, Mladé Boleslavi, Nymburce, Plzni, Teplicích, Uničově a Vítkově.

Americká učitelka z Wisconsinu si zase vymění úvazek se svým českým protějškem na Základní škole v Jevíčku.

„Školy, které by jinak měly problém rodilého mluvčího najít, mohou díky nám takového vyučujícího získat, a to na celý školní rok zdarma. Asistent, často již vybavený zkušeností s výukou angličtiny jako druhého jazyka, totiž na celý pobyt získává stipendium od nás. Bonusem je také to, že se čeští učitelé naučí pro mnohé novou metodu, při které se učitel o výuku jazyka dělí s asistentem," vysvětluje smysl a fungování programu koordinátorka Andrea Semancová.

Fulbrightův program je unikátním stipendijním programem umožňujícím pobyty amerických studentů, vědců, učitelů a asistentů ve výuce angličtiny v České republice. Ve školním roce 2012 – 2013 bude v České republice působit celkem 26 amerických stipendistů. Program je financován společně českou a americkou vládou.

Komise J. Williama Fulbrighta byla založena v roce 1991 na základě mezivládní dohody mezi Českou republikou a Spojenými státy za účelem podpory vzdělávacích, vědeckých a kulturních výměn. Komise spravuje česko-americký program vládních stipendií.