Silničáři se pak okamžitě vrhnou na další rozbitý úsek, a to ve směru od Lužan po křižovatku na Špici. Jedním z nejdůležitějších úkolů v rámci rekonstrukce je sanace krajnic. Ty jsou nejvíce zničené za Chotčí směrem ke Svatojánskému Újezdu. Na jejich úpravu však dojde až v příštím roce.

První část rekonstrukce silnice byla z pohledu stavbyvedoucího Radovana Musila bezproblémová. „Položili jsme živičný povrch, nyní instalujeme dopravní značení a provádíme drobné dodělávky. Silnice bude zprůjezdněna prvního září," konstatuje. Mimo vybagrování krajnic a sanace do hloubky až 90 centimetrů bylo součástí akce zprůtočnění přilehlých příkopů a oprava propustků.

Rekonstrukce bude 1. září pokračovat od lužanské křižovatky ke Špici. Zde se počítá se srovnáním vozovky, aby nájezd na „šestnáctku" nebyl tak příkrý. Práce mají být hotovy do 9. listopadu.

Náhradní trasa pro osobní vozy na Bělohrad nyní povede přes úlibickou křižovatku směrem na Konecchlumí, kde odbočíte na Lužany. Poté projedete obcí až na křižovatku U Marjány.

Starosta Lužan Martin Mitlöhner se netají obavami ze zvýšené dopravy. „Věřím, že řidiči budou ohleduplní a budou respektovat sníženou rychlost," doufá. Upozorňuje, že oba kempy u rybníka jsou stále v provozu a turisté k nim zavede cesta podél rybníka. Na ní se napojí zhruba po 150 metrech za křižovatkou U Marjány, kde odbočí doleva.

Stav cest je kritický

Generální oprava silnice Špice – Svatojánský Újezd sebou nese i negativa. Obce Konecchlumí a Mlázovice, kudy vedla objízdná trasa, poukazují na rozbité cesty.

„Naplnily se moje obavy. Silnice dostaly zabrat. Frekvence vozů byla značná. Navíc přes městys jezdila i naložená nákladní auta ze stavby," postěžoval si Komárek. Hořekuje, že krajnice silnic mezi Mlázovicemi a Chotčí jsou poškozeny stejně jako cesta z Mlázovic do Konecchlumí. „Zřejmě budeme nuceni obrátit se na politickou reprezentaci kraje, abychom se domohli kompletní rekonstrukce našich cest," vidí řešení.

Silničáři slíbili opravit jen nejvíce poškozená místa, s celkovou rekonstrukcí rozhodně nepočítají. Jak nám potvrdili, opravu výtluk provedou v rámci běžných výsprav.

Oprava komunikace z Chotče ke Svatojánskému Újezdu bude pokračovat v příštím roce. Kraj jako investor bude na akci požadovat dotaci z evropských fondů, jinak je připraven rekonstrukci za 64 milionů korun zafinancovat. Stavba řeší zesílení konstrukce vozovky včetně nového asfaltobetonového povrchu, sanaci krajnic i opravu jednoho mostu.