Úvodního slovo si vzal starosta Pavel Šubr, který stručně popsal sportovní historii areálu. „Tady u Bažantnice se začalo údajně sportovat už v roce 1890, kdy místní hraběcí rodina vybudovala první tenisový kurt," překvapil návštěvníky bohatou historií Šubr, který nezapomněl připomenout kuriózní a úsměvnou situaci z historie stolního tenisu. „Asi nejkurióznější příchod do tohoto areálu měl stolní tenis, který se sem dostal na začátku sedmdesátých let. Lidé tehdy chodili hrát do budovy bývalé restaurace, která tu kdysi stávala. Problém byl ale v tom, že když v zimě otřeli stůl vodou, vznikla na něm ledová plocha," vyprávěl starosta.

Už v padesátých letech si vlastníci byli vědomi výjimečnosti bělohradského areálu, a dokonce vznikl projekt na výstavbu ohromného sportovního zázemí. „Tehdy se uvažovalo například o fotbalovém areálu pro dvacet tisíc diváků nebo o tenisových kurtech pro sedm tisíc diváků," odhaluje překvapující fakta Šubr.

Projekt sportovního zázemí se neobešel bez komplikací. Stavba musela být dvakrát přerušena. Na vině bylo v obou případech počasí. V zimě za přerušením stály nízké teploty, v dubnu a květnu dělníky pro změnu potrápila vysoká vlhkost. I s financemi se museli zastupitelé poprat. „Zažádali jsme dvakrát o dotace, ale bohužel jsme neuspěli. Podmínkou dotace z ministerstva školství vždy je, že stavba musí být dokončena v příslušném kalendářním roce. O dotacích ale bylo rozhodnuto až koncem srpna, což mi jistě dáte za pravdu, je šibeniční termín, a prostě se to stihnout nedá," vysvětluje Pavel Šubr komplikace s finanční pomocí od státu.

DRUHÁ ETAPA

Stavební práce ale nejsou konečné. Město má v plánu ještě druhou etapu, při které mají být dostavěny mimo jiného i dva tenisové kurty, dvě hřiště na beachvolejbal a vybudováno zázemí k tenisové hale. V druhé části výstavby se nezapomnělo ani na nejmenší obyvatele Bělohradu, kteří se mohou těšit na nové dětské hřiště. Ani milovníci posilování nepřijdou zkrátka. V areálu totiž vznikne také workoutové zázemí.

Město na tuto část vydalo z rozpočtu kolem čtrnácti milionů korun bez DPH, druhá etapa je odhadována na dvanáct milionů. Zastupitelé už na její výstavbu vyčlenili sedm milionů, a proto se už mohlo začít. „Chceme, aby, až to tu kompletně dokončíme, byl areál chloubou nejen našeho města a jičínského okresu, ale i Královéhradeckého kraje," říká s hrdostí v hlase Pavel Šubr.

Slavnostního symbolického přestřižení pásky se ujali dva mladí bělohradští sportovci, Denisa Neradová, nadějná fotbalistka, a hvězda bělohradského stolního tenisu mládeže Adam Klejch.