Zákaz postihl i fotbalisty z Velkého Poříčí. Ti si na svém pečlivě pěstěném trávníku zakládali. Teď mají obavy, aby travnatý porost nedobrovolné sucho přežil a oni nemuseli zakládat nový. To by jim zkomplikovalo i blížící se podzimní sezónu.

„Zákaz nám ztížil situaci při údržbě fotbalového hřiště. V loňském roce jsme vybudovali nový závlahový systém a vodu na zalévání čerpali z přilehlé řeky Metuje. Je pravda, že hladina řeky značně poklesla, takže zákaz budeme respektovat. Nedá se nic dělat, trávník musíme nechat na suchu a spoléhat, že občas přijde nějaký déšť, který nám pomůže v tom, aby tráva nezežloutla a její stav se nezhoršil," posteskl si starosta Velkého Poříčí Josef Král.

Zákaz odběru povrchové vody platí i pro napouštění nádrží. Vodu z přilehlé říčky používají k napouštění koupaliště například ve Velkém Dřevíči, kde v současné době nemají možnost vodu vyměnit a nebo dopouštět.

„Koupaliště je bráno jako přírodní nádrž. Napuštěné bylo ještě před vydáním zákazu a nyní je ponecháno vlastnímu osudu. Pokud se někdo rozhodne ve vodě vykoupat, tak to dělá na vlastní nebezpečí, na což u nádrže upozorňují i cedule," informoval Zdeněk Balcar z hronovských technických služeb, které mají koupaliště ve Velkém Dřevíči ve své správě.

Nedostatek vody v řekách překazil plány na letní sezónu také vodáckému oddílu Lotři v Hronově. I když přes léto žádné velké aktivity oddíl nemá a „jede" v prázdninovém režimu, občas si prý u loděnice zajezdí. Tam je podle hlavního vedoucího vodáckého oddílu Tomáše Buriánka stav stále podobný a moc se nemění. Jiné aktivity ale musel oddíl omezit.

Výcvikový tábor pro děti zrušili

„Chtěli jsme jet s dětmi na Jizeru na Malou Skálu. Jezdili jsme tam pravidelně s malými vodáky na prodloužený víkend a dělali tam takový malý výcvikový tábor na jezu. Teď to ale není možné. Byli jsme se tam podívat a je to tam s vodou hodně špatné. Nakonec jsme to pro letošní rok zrušili," říká Tomáš Buriánek.

O prázdninách jezdí hronovští vodáci také na Tichou Orlici k Týništi nad Orlicí. Tam je prý voda díky zdržení jezů stálá, tak je to prý neovlivní. O prázdninách jezdili také na Úpě, ale ta je prý letos beznadějně nesjízdná.

„Zajezdíme si opět na vodě na Táboře. Tam je velká pískovna, tak tam voda určitě bude. Při té příležitosti také sjíždíme i Lužnici. Zda to půjde, to uvidíme až na místě, jak to tam bude se stavem vody vypadat. Na základě toho pak rozhodneme, zda budeme Lužnici sjíždět, nebo jestli to letos vynecháme," dodal Tomáš Buriánek.