Renesanční věž, dominanta města, kterou si z milodarů měšťanů v roce 1574 obyvatelé Hradce postavili, se začne možná už od října opravovat.

Radní města vybrali firmu, která ji omladí za 56 milionů korun s DPH. Výběrové řízení vyhrála společnost BAK Trutnov a Renoart, která z osmi uchazečů nabídla nejnižší cenu.

„Ušetříme asi 22 milionů korun, původně byla na opravy Bílé věže vyčleněna částka 78 milionů korun," řekl Jindřich Vedlich, náměstek primátora. Asi čtyřicet procent z celkové částky by měla zaplatit Evropská unie.

Nejprve by měly přijít na řadu interiéry, přístavba a rozvody.V příštím roce se pak začnou opravovat vnější části dvaasedmdesát metrů vysoké dominanty města.

Firma by měla opravit zdivo a očistit jej speciální metodou za pomocí horké páry a pískování, čímž se barva postupně změní na světlejší.

V útrobách věže se budou pohybovat také hodináři, oprav se dočká i stroj měřící čas. Stranou nezůstane ani obnova dřevěného zavěšení zvonu Augustin.

Hotovo by mělo být do konce roku 2014.

Historická stavba schová moderní techniku

Novou podobu získá vnitřek Bílé věže. Interaktivní panely budou moci ovládat sami návštěvníci. Modernizace se dočká i nevyhovující schodiště.

Po rekonstrukci se bude Bílá věž chlubit unikátní multimediální technikou. Uvnitř totiž bude desetimetrová skleněná plocha, která bude sloužit nejen jako osvětlení, ale také jako interaktivní obrazovka. Ovládat ji budou moci sami návštěvníci. Bude se v podstatě jednat o průhledné sklo, které je zároveň i dotykovým monitorem. Panely budou i v bočních částech a budou umožňovat demonstraci historie Hradce Králové nejen z turistického, ale i historického hlediska

Architekt Jaromír Chmelík se inspiroval v New Yorku. Panely v horní části věže budou sloužit k výuce studentů i žáků škol.