Přípravy byly důkladné. Letos se totiž u musherského závodu Ledová jízda sešla hned dvě výročí. Třicet let od prvního startu a jet se měl 25. ročník.

Jenže pořadatelé míní – a příroda mění. „Bohužel musím konstatovat, že nám letos počasí nepřálo a místo sněžení spíš padal déšť. Podmínky nebyly dostatečné k hladkému průběhu závodu a dělat ho za každou cenu není naším cílem," konstatoval jeden z hlavních organizátorů Aleš Pícl.

„Ve skrytu duše jsem doufal, že ty bahenní tréninky k něčemu budou," litoval zrušení mnohonásobný účastník Martin Levíček. „Vzhledem k letošním podmínkám jsem toho na lyžích moc nenatrénoval, tak jsem měl trochu obavy. Ale současně jsem se moc těšil. Každopádně přeji Ledovce více sněhu do další třicítky," dodal další z přihlášených závodníků Jan Burian.

Spoléhat na přání ale pořadatelé nemohou a jsou si vědomi rizika, které s sebou vrtkavé zimy nesou.

„Je nám zrušení velice líto i s ohledem na třicáté výročí závodu. Průběh příprav nás ale donutil se zamyslet nad možnými změnami, které by alespoň částečně eliminovaly rozmary počasí. A tak máme pro příští rok plán, jak Ledovku posunout do vyšších partií Krkonoš a zvýšit tak procento pravděpodobnosti konání. To s sebou ale nese hodně úkolů a práce, což nejde zajistit ze dne na den. Vše budeme muset řádně připravit a projednat," je si vědom Aleš Pícl, který už na změně pracuje.

Bivak pro mushery a psí spřežení chtějí posunout do vyšších poloh

Jak eliminovat rozmary počasí, řeší pořadatelé závodu psích spřežení Ledová jízda. Zásadním problémem je místo bivaku. Dosavadní lokalita u srubu Na Brodu nad lomem v Horním Lánově je příliš nízko a při současných zimách tam není sníh. „Vloni jsme dojížděli jen tak tak a letos to padlo úplně. Proto je pro nás přesun důležitý. Máme jednu variantu rozjednanou a ta by nás posunula o 200 až 300 výškových metrů. Jednáme a doufáme, že to vyjde," informoval jeden z organizátorů, Aleš Pícl. „Od musherů, kteří se v místě pohybovali, mám potvrzené, že i letos tam nějaký sníh byl a závod by se mohl uskutečnit," připomněl.

Závod se jede na území Krkonošského národního parku, ale s přesunem organizátoři problémy neočekávají. „Netlačíme se do I. zóny, bivak by byl na soukromém pozemku, tak doufáme v dohodu. V posledních letech je jednání se Správou KRNAP korektní, respektujeme jejich připomínky a oni nám v rámci možností vycházejí vstříc. Nejsme nijak velká masa lidí, se vším všudy maximálně stovka," dodal Aleš Pícl.

Letošní ročník Ledové jízdy se měl konat 13. – 15. února, pak organizátoři posunuli termín na začátek března. Ani to nepomohlo a kvůli nedostatku sněhu museli závod zrušit. Přihlášeno bylo 30 spřežení s 290 psy. Ti měli ve třech etapách urazit 178 kilometrů s převýšením 6652 metrů.

Musheři připomínají Dr. Vojtěcha

Musherský závod Ledová jízda se jezdí jako memoriál Dr. Václava Vojtěcha, pozapomenutého českého cestovatele a spisovatele. Ten se za svůj krátký život stihl nesmazatelně zapsat mezi cestovatelskou elitu – 27. ledna 1929 v rámci expedice admirála Byrda vstoupil jako první Čech na území Antarktidy, za což obdržel (rovněž jako první a dosud jediný Čech) nejvyšší americké vyznamenání – Zlatou Medaili Kongresu USA.

Své zážitky a dojmy popsal ve spoustě novinových článků a také v knize Námořníkem, topičem a psovodem za jižním polárním kruhem. Ta je cenným historickým svědectvím o organizaci a průběhu polárních výprav ve zlomové první třetině 20. století. Vojtěchovu osobnost i onu slavnou výpravu na Jižní pól si lze podrobně přiblížit v rozsáhlé expozici Muzea v Novém Bydžově.

Život Václava Vojtěcha skočil předčasně, ve 31 letech se u Sadské utopil v Labi.