Takové náklady jsou sice mimo rozpočtové možnosti obce Boháňka, investoři se ale spoléhají na prostředky od pojišťovny. Ta dodá 10 milionů korun. Se stavbou nového kulturního centra již vydatně pomáhají obyvatelé pěti vesnic, které pod obecní úřad Boháňka spadají. Jedná se krom Boháňky o Votuz, Chloumek, Maňovice a Skálu.

Právě tato geografická rozložitost katastrálního celku, kdy ve svazku je několik obcí přibližně stejné velikosti, je podle starosty Milana Heligra důvodem, proč obec takové zařízení životně potřebuje. „Kulturní život po požáru nezmizel, ale obyvatelé obcí v podstatě ztratili místo, kde se mohou vzájemně scházet. Dá se říct, že každá naše obec se kulturně stáhla do sebe a utrpěla naše jednota, která přitom dříve byla pro nás tak typická," popisuje šrámy, které oheň na duši Boháňky způsobil.

Když se v roce 2013 konal tradiční sraz rodáků, pořadatelé museli improvizovat a celý program nasměrovat do areálu letního kina. Přitom jenom doufali, že nedojde na „mokrou variantu", tedy že nezačne pršet. Jednoduše prý nebyly k dispozici dostatečné prostory pod střechou.

Boháňka má zhruba rok vydané stavební povolení. Předtím musela vyřešit například umístění novostavby. Na původním místě dům nevyroste, protože pozemek je ve vlastnictví jiných osob než obec. Představitelé Boháňky tak zvolili lokalitu a následně upravili územní plán.

Pojišťovna poskytne 10 milionů korun. „Aby obec měla přístup k pojistce, musel se postavit kulturní dům v obdobné velikosti a zaměřením. Zkrátka bylo nám řečeno, že budova musí mít stejný účel. V případě, že by se obec rozhodla nestavět, pojišťovna myslela i na tuto variantu, ale obec by získala přibližně 2,6 milionu. Tedy mnohem méně, ale s tím, že s prostředky bude moci naložit volně," řekl Milan Heligr s tím, že logicky zvítězila volba „stavět" před „nestavět".