A právě takový měl před několika lety zámecký pán Petr Dujka v Doudlebách nad Orlicí.

Nikoliv pro peníze

Díky tomu se letos již popáté mohou návštěvníci renesančního skvostu na Divoké Orlici kochat pohledem na různě tvarované a zakroucené jehličnany nebo listnáče pěstované v miskách, které jsou rozmístěny po celé délce pískovcového zábradlí na ochozu zámku, obepínajícím jeho nádvoří. O tom, co bonsaj pro svého pěstitele znamená, se lze dočíst toto: Pravá bonsaj se nepěstuje pro peníze, ani pro slávu či obdiv.

Pravá bonsaj se pěstuje pro potěšení duší všech, kteří jsou v její blízkosti. Cenu pravé bonsaje nelze vyčíslit žádnými materiálními hodnotami, protože bonsaj má hodnotu duchovní.

Až 80 let staré

A tak téměř stovka vzácných stromků a keřů vytváří v současných dnech až do 18. května velice zajímavou kombinaci – krása fasády,  zdobené vzácnými sgrafity, je umocněna bonsajemi, jejichž stáří se u zhruba poloviny vystavených exemplářů pohybuje mezi padesáti až osmdesáti roky.

Další informace pro všechny potencionální návštěvníky poskytla správa zámku: „Výstava bonsaí je již tradiční, koná se popáté a probíhá každým druhým rokem. Organizuje ji ing. Zdeněk Strach společně s Petrem Sladkým a vystavují zde také bonsajisté Oldřich Kašpar a MUDr. Karel Voříšek."

Pro dobrou radu

Doudlebští nezapomněli dodat, že v této části regionu se jedná o ojedinělou expozici a že vedle prohlídky krásných miniatur jako symbolu přírody v malých miskách lze získat i dobrou radu pro jejich pěstování či si domů odvézt nějaký zajímavý kousek, popřípadě ještě skalničku.

Farmáři už popáté

Výstava bonsají končí nadcházející květnovou neděli, tedy v den, kdy se v areálu zámku uskuteční ještě jedna velice vyhledávaná akce, kterou je již pátý letošní díl farmářských trhů.

Při pobytu na zámku v Doudlebách nad Orlicí je samozřejmě možné v době od 9 do 17 hodin absolvovat také prohlídku historických interiérů nebo nedávno slavnostně otevřeného přírodovědného muzea v prostorách zrekonstruované sýpky a zároveň pozdravit zvířecí obyvatele Babiččina dvorečka.

Dana Ehlová