Březen nabitý akcemi od začátku až do konce připravila pro své čtenáře, ale i veřejnost z Vamberka a okolí tamní knihovna, mimochodem jedna z nejstarších na Rychnovsku byla totiž založena už v roce 1857.

Měsíc čtenářů „orámováný" mottem Knihy jsou němí učitelé odstartoval týden čtení pro děti. Vamberecké knihovnice se však snaží čtenářům nabídnout nejen knihy a zážitky s nimi spojené, ale také příjemné prostředí, které pravidelně zkrášlují například výstavy. „Březen patří Jitce Vondráčkové z Rychnova a jejím převážně černobílým fotografiím dětí," řekla Marcela Poláčková z oddělení dospělých a ještě prozradila, že autorka žila několik let ve Španělsku.

Už 12. března je na programu knihovny ve Vamberku akce, určená především pro muže. Milan Zacha Kučera, badatel v oblasti záhad, který se specializuje i na II. světovou válku, představí svoji knihu „Největší tajemství Třetí říše" o ocelovém městě nacistů, nacházejícím se v Sovích horách v polském příhraničí nedaleko Broumova. Přednášku doplní promítání tématických fotografií.

Nechybí ani autorské čtení

Pak přijde na řadu autorské čtení z knihy Už nejsem tvá dcera. Podtitul publikace Zpověď životní cesty adoptovaného dítěte napovídá nejen mnohé o tom, co bude sama Martina Čarnegová číst, ale také co prožila. Jedná se totiž o autobiografickou knihu ženy, jež vlastní rodiče našla po 38 letech.

Knižní úryvky oživí beseda hlavní hrdinky-autorky s účastníky akce a jistě bude o čem diskutovat, protože Čarnegová, žijící v malé obci Útvirna u Toužimi, se zabývá numerologií, astrologií a pozitivním myšlením, zřejmě dojde i na negativní věci, jako je gamblerství, z něhož se vyléčil její partner Pavel Kohout.

Dále se během března ve Vamberku dozví, kdo se stane čtenářem roku 2014. „Účastníky soutěže, která má celostátní měřítko, jsou především pilní čtenáři, jejichž rukama prochází spousta knih," řekla Marcela Poláčková a pokračovala „V naší knihovně vybíráme zejména z nejmladší čtenářské generace. Letos se jedná zhruba o 150 účastníků. Čtenáři roku obdrží cenu v podobě zajímavé knihy a vedle toho další dárky, mezi nimi kalendář o knihách."

Jedním z vrcholů Měsíce čtenářů bývá i ve Vamberku Noc s Andersenem. „Pro malé knihomoly je na 27. března připraven pestrý program plný zajímavých činností, nechybí ani soutěže. Účastníci si na památku odnesou diplomy. Letošní noc u nás věnujeme Janu Drdovi, jehož výročí si připomínáme. Noc se ponese na vlnách jedné z jeho knih a má téma S čerty nejsou žerty aneb i ve Vamberku rádi řádí," vystavila pozvánku Poláčková. Dále prozradila, že to bude tajuplný večer plný pohádkového dobra, zla, dobrých skutků, her, napětí a radosti.

Pokud i vás zajímá, co obnáší takzvaná bibliografická příprava mládeže pro žáky prvního a druhého stupně základní školy další avizovaná část v březnovém programu plně v režii vedoucí knihovny Jaroslavy Martinové, zde je odpověď: „Snažíme se podporovat zájem o knihy, a tak navštěvujeme jednotlivé školní třídy nebo chodí žáci k nám, a diskutujeme s nimi na předem daná témata. V březnu to bude svěrákovské „Jaké je to v ČUDU" pro menší děti a „Já + Ty = MY" pro ty starší," přiblížila její kolegyně Poláčková.

Největší odměnou za tyto aktivity je pro knihovnu ve Vamberku rozrůstající se počet evidovaných čtenářů. Podobně se však knihovnice věnují i populaci, která ještě číst neumí, což jsou děti mateřských škol.

A jedno překvapení na konec, tím je pozvánka do knihovnické kavárny „U bílého jednorožce", kterou můžete vidět na snímcích vpravo. Vysvětlení, jak se dostal bájný tvor, obvykle zobrazovaný v podobě koně či antilopy s nápadným, dlouhým a šroubovitě krouceným rohem, do názvu, vamberečtí jistě znají. Pro všechny ostatní nutno uvést, že tento symbol síly a čistoty je součástí znaku města. A tak až si vyberete další porci knih pro přečtení, zavítejte za odměnu do sváteční kavárny na sváteční kávu třeba s babičkovským domácím štrúdlem smlsnete si na něm stejně skvěle, jako hned vzápětí na obsahu půjčených knih.

Měsíc čtenářů ale berou na zřetel také v Dobrušce. O tom jsme informovali před několika dny. Letos se tu zaměří na téma „Táta čtenář". Snaží se zde do čtení zapojit i tatínky.

Týnišťská knihovna také nenechala tatínky zkrátka. „Pro děti v březnu pořádáme soutěže. V rámci akce „Nejlepší čtenář je táta" máme připravenou anketu. Děti odpovídají, jestli jim tátové před spaním čtou," prozradila k aktivitám v městské knihovně Věra Bouzková.

Ta ještě dodává, že mají připravené také akce pro dospělé. Ti mohou vyrazit na cestopisnou přednášku Maroko život v sousedství Sahary.

V březnu také zavedli pro čtenáře novinku, donášku knih do domu, o té informujeme na straně jedna.

Ani v malých obcích nezapomenou společně se čtenáři tento měsíc oslavit. V březnu pořádají mnohé akce také v knihovně U Mokřinky v Mokrém. „S dětmi budeme zdobit velikonoční perníčky, tvůrčí práce mají u těch nejmenších opravdu veliký úspěch. Připomněli jsme si čtením a povídáním také Večerníčka, který slaví letos padesát let," vysvětluje knihovnice Dagmar Honsnejmanová.