V centru Hradce a ještě v nedalekém Josefově se budou natáčet některé ze scén filmu Sarajevo. A budou to scény právě z atentátu na Františka Ferdinanda. Půjde o politicko historický thriller Anrease Prochasky, který hodlá znovuoživit bitvu soudce Leo Pfeiffera za pravdu.

O čem bude film?
Vražda arcivévody Ferdinanda je rozbuškou, která uvrhne Evropu a další části světa do plamenů první světové války. Příběh je o boji soudce Leo Pfeiffera, který riskuje svou budoucnost, kariéru i lásku výměnou za odhalení monstrózního spiknutí.  Vyslýchá právě atentátníka Cabrinovice, který zraní arcivévodův doprovod,  když se na ulici opět rozezní střelba. Korunní princ se totiž rozhodl opustit svůj úkryt a to se mu stalo osudným. Společně se svou chotí umírá pod kulkami, které vypálí mladý srb Gavrilo Proncip…

Juraj Kukura si zahraje bankéře

„Ve filmu se objeví i Juraj Kukura v roli bankéře, otce snoubenky soudce Lea Pfeiffera. Jeho postava se jmenuje Stojan Jeftanovic," řekl Michal Prokeš z produkce filmu.

S filmováním souvisejí i dopravní omezení ve městě. Ve čtvrtek 29. srpna budou filmaři na Malém náměstí, jen během ostrých záběrů pozastaví dopravu, jinak se výrazná omezení neočekávají. V pátek už ale bude uzavřena veškerá doprava na Eliščině nábřeží, přes Pražský most projedou pouze autobusy MHD. Uzavřená bude oblast od Pražského mostu k Rokycanově a Křížíkově ulici (po jez Hučák).

V sobotu se filmový štáb bude pohybovat hlavně na rohu Velkého náměstí a Klicperovy ulice. Doprava se odkloní z Malého náměstí do Úzké ulice. „Filmaři zajistí opravu některých fasád v místech, kde se bude točit," pochvaluje si náměstek primátora Martin Soukup.

Hradec je podle filmařů Sarajevu podobný. „Je vidět, že se tady na všechno dbá. Při natáčení využijeme velký komparz ze zdejších obyvatel, ve filmu se tedy objeví stovky zdejších lidí. V neposlední řadě také využíváme služeb mnoha místních firem – od ubytovacích služeb po technickou pomoc," řká Jakub Exner ze společnosti MIA FILM.