Každé město má své bolístky i věci, které se podařily. V Novém Bydžově se za uplynulé čtyři roky pyšní například novým autobusovým terminálem, který začal fungovat letos na jaře.

„Město tak opustila nehostinná lokalita vedle vlakového nádraží a místo ní má Nový Bydžov moderní dopravní uzel," pochvaluje projekt zastupitel Vladimír Blažej. Úspěšné bylo město i v budování zázemí pro sportovce. Podle slov zastupitele se povedlo zateplit a opravit budovu s tělocvičnou, která bude sloužit školám a celému novobydžovskému sportu. Stejná věc se zadařila i u budovy MEKKy a budovy Základní školy v Palackého ulici.

Zrekonstruovaly se kabiny sportovního areálu v Chudonicích, opravil se Městský stadion včetně interiéru tribuny a vybudovala sportovní hřiště ve Vysočanech a Staré Skřeněři.

V současné době je ve městě podle slov starosty Nového Bydžova patnáct staveb rozpracovaných a je potřeba je dodělat.

A co se týká plánů do budoucna? „Chtěli bychom rekonstruovat Šarleje na dům s pečovatelskou službou, pokračovat v rekonstrukci Velkého čtverce, budovat cyklostezky, připravit areál bývalé Dufkovy pily pro bytovou zástavbu," řekl Pavel Louda, starosta Bydžova. Otázkou zůstává krytý bazén, který sice všichni ve městě chtějí, ale pokud bude, zcela jistě nadměrně zatíží městský rozpočet .

A co se v Bydžově v uplynulých čtyřech letech nepovedlo?

Nepodařil se záměr dát v průmyslové zóně prostor firmě, která by zaměstnala vysokoškoláky zaměřené na technické obory. „Ten sice uvítala naprostá většina zastupitelů, nicméně objevily se nepravdy, které podpořili občané peticí, v naprosté většině na základě dezinformací," tvrdí starosta. Výsledkem bylo, že se firma s Bydžovem rozloučila.

„Náš region vychová zřejmě v důsledku vysokého počtu středních škol i hodně vysokoškoláků, odborníků. Bohužel zde nemají uplatnění, hodně jich musí dojíždět a další část za prací definitivně z našeho regionu odchází," dodal Louda..

V poslední době se navíc podle jeho slov rozmohl nešvar dovážení zahraničních dělníků přes agentury práce. Ti v Novém Bydžově nemají trvalé bydliště a rodinné zázemí a v konečném důsledku se často stávají zdrojem výtržností a obav místních obyvatel.

Koho máme na radnici
Pavel Louda je starosta Nového Bydžova od roku 1994, do ODS vstoupil o dva roky později. V čele radnice končí své páté funkční období, letos kandiduje znovu. Starostou by mohl být i další čtyři roky. Pavel Louda kromě toho zastává post zastupitele Královéhradeckého kraje, kam byl zvolen v roce 2012. Při minulých volbách v roce 2010 získal 800 hlasů. Nejvíc jich neměl, předstihl ho Josef Žibrúň ze Sdružení SOS.
ODS má v současném zastupitelstvu 6 mandátů, 5 jich mají Nezávislí, 4 sociální demokrati, dva TOP 09,  4 mandáty má Sdružení SOS, jeden mandát komunisté a tři KDU-ČSL.

Zastupitelstvo města:Pavel Louda, Nový Bydžov.Pavel Louda (ODS), starosta
Bohumil Orel (NEZ), místostarosta
Jaroslav Šedivý (ČSSD), radní
Milan Štoček (ODS), radní
Josef Kožíšek (NEZ), radní
Vladimír Neuman (ČSSD), radní
Romana Řehořková (TOP 09), radní
Vladimír Blažej (NEZ)
Karel Fišera (NEZ)
Petr Kruliš (TOP 09)
Jaromír Kubelka (NEZ)
Vladimír Kulich (ODS)
Tomáš Mauer (SOS)
Vladislav Motyčka (KSČM)
Michal Musílek (ČSSD)
Ludmila Navrátilová (KDU-ČSL)
Petr Nezbeda (ODS)
Petr Pospíšil (SOS)
Marie Přibylová (ODS)
Ladislav Slezáček (KDU-ČSL)
Helena Šafaříková (ODS)
Stanislava Tláskalová (KDU – ČSL)
Pavel Vodák (ČSSD)
Jan Zmítko (SOS)
Josef Žibrún (SOS)

Autobusový terminál v Novém Bydžově.Úspěch: TerminálAUTOBUSOVÝ terminál v Bydžově plánovali dlouho. Stavěl se za pomoci evropských peněz a autobusy tam začaly jezdit na jaře.

Průšvih: PovodněVELKÁ VODA. Loňské záplavy udeřily i v Novém Bydžově. Voda z Cidliny tehdy vyplavila mateřskou školu, městskou knihovnu i řadu domů.

Dluh: Zóna průmysluKVŮLI aktivitě některých zastupitelů a dalších obyvatel se vzdaly některé společnosti záměru investovat v průmyslové zóně Zábědov kousek za Bydžovem.

Protiromské nálady v Bydžově spustilo znásilnění dívky

Nový Bydžov - Jedním z největších problémů města jsou problémy související s romskou komunitou.

V roce 2011 vygradovaly protiromským shromážděním pravicových aktivistů.

V Novém Bydžově se střeli přívrženci Dělnické strany sociální spravedlnosti s Romy. Došlo také na potyčky s policisty.V březnu tehdy do Bydžova na jedné straně přijelo na pět set členů a příznivců Dělnické strany sociální spravedlnosti a na straně druhé přibližně dvě stě jejich odpůrců. Setkání se odehrávalo pod dohledem zhruba dvou stovek policistů, mimo jiné na koních, těžkooděnců, také dopravních policistů či kriminalistů.

Zraněni byli tehdy tři lidé, padla trestní oznámení za napadení.

O rok a půl později se mělo shromáždění konat znovu, ale přijelo asi jen čtyřicet lidí, takže byl klid.

Rozbuškou nepokojů se tehdy stalo znásilnění dívky v Novém Bydžově pachatelem romského původu. Lidé sepisovali petice za větší bezpečnost.

Na situaci město reagovalo zvýšením počtu strážníků, do terénu nasadilo dva asistenty prevence kriminality z řad Romů. „Vybudovali jsme kamerový systém s pokrytím většiny rizikových míst, provozujeme nízkoprahové zařízení pro děti a mládež," vypočítává starosta. „Kamery skutečně přinesly větší klid," kvituje i Václav Syřiště z Bydžova. Město vytvořilo systém terénní práce s komunitou nepřizpůsobivých občanů. „Stále ji však narušují soukromé ubytovny a některé agentury," posteskl si zastupitel Vladimír Blažej.

Zásadní vlna – 81 Romů přišlo do Bydžova v roce 1976. Dnes tvoří 5 % obyvatelstva, podle posledního monitoringu 334 osob.

Anketa: Rozvíjel se Bydžov poslední čtyři roky podle vašich představ?

Spokojenost? Spíš ne, ukázalo hlasování
Byli jste spokojeni s vedením Nového Bydžova? V posledním týdnu jste mohli hlasovat v anketě na webu Hradeckého deníku.
Spokojeno s vedením města bylo 23 % a nespokojeno 77 % hlasujících.

Ilona Klozová, kadeřnice:
Přiznám se, že vývoj v Bydžově nemám při svém pracovním vytížení ani čas sledovat. Máme tu teď nový autobusový terminál, ale protože jezdím autem, tak ho vlastně nevyužívám.

Pavel Obermajer, učitel:
Největší plus je vybudování přestupního terminálu. Do budoucna bych stoprocentně uvítal  opravy chodníků, některé jsou totiž v dosti žalostném stavu a není to hezká vizitka.

Václav Syřiště, podnikatel:
Za ty čtyři roky se to ve městě podle mého názoru hodně zlepšilo. Bezpečnostní kamery přinesly větší klid. Chtělo by to ale ještě zapracovat na cyklostezkách a nějak vyřešit silniční obchvat města.