Další svědky vyslechl ve čtvrtek senát královéhradeckého krajského soudu v souvislosti s podvody, které měl podle obžaloby  páchat čtyřiapadesátiletý Vladimír Habětínek z Rychnovska v letech 2010 až 2011.

V případu je 23 poškozených, mezi nimi i Habětínkovi příbuzní či senioři žijící jen z důchodu. Muž je prý připravil celkem o 6,5 milionu korun. K tomu, aby uznal svou vinu, se však příliš nemá. Hrozí mu deset let vězení. Soud včera předseda senátu opět odročil.

Syn ji vyčítá, 
že vzala otce zpět

Například bývalá manželka Renata Habětínková vypověděla, že než zazvonil u jejich dveří, tak ho dvacet let neviděla. „Jednou za mnou také přijel do práce, že nějaký člověk přiveze peníze a potřebuje můj podpis. Slíbil, že z těch peněz zaplatí nějaké moje dluhy. Jeli jsme tedy na městský úřad a podepsala jsem šest nebo osm papírů. Večer jsem si uvědomila, že jsem přišla o byt. Syn mě do dnešní doby vyčítá, že jsem ho vzala zpět k nám. Dostal nás na samé dno," uvedla  se slzami v očích Habětínková.

Jejich syn si zase vzal desetitisícovou půjčku u společnosti Provident. „Na policii jsem pak zjistil, že to bylo dokonce osmnáct tisíců. Vůbec jsem tu smlouvu nečetl. Věřil jsem otci, že nám pomůže a bude peníze splácet," vyprávěl u soudu syn obžalovaného, který ani neuplatnil nárok na škodu. „Stejně ty peníze neuvidím a musím je splatit," reagoval na dotaz soudu.

Manželku podle jejich slov měl připravit také o pětatřicet tisíc korun, které si sama vypůjčila, aby splatila dluh za nájem. „Doma u schránek mě pan Habětínek potkal a vyptával se, kam jdu. Navrhl mi, že mě odveze do banky, kam jsem šla peníze zaplatit. Před ní mě přemlouval, ať mu hotovost dám, že ji večer vrátí. Nakonec mě přemluvil, ale večer se neozval. Byla jsem hloupá a naivní, teď už to vím," pokračovala Habětínková.

Téměř milion korun v hotovosti a také investiční kámen měl podle obžaloby vylákat Habětínek z bývalého vojáka Romana Pišťáčka. „K půjčce mě vedla mladická nerozvážnost a vidina zhodnocení peněz. Habětínek chtěl peníze na rekonstrukci restaurace a měl mi dávat deset, dvacet procent ročně ze zisku restaurace. Po posledních penězích, co jsem mu dal, se mi už neozval a telefon byl hluchý," vypověděl Pišťáček, který po obžalovaném chce 1,6 milionu korun.

To ale Habětínek popřel. „Půjčil jsem si od něj dvě stě tisíc korun a ty jsem mu vrátil. Byl u toho i svědek a nic jiného jsem si nepůjčil," bránil se Habětínek.

Habětínek už 
za mřížemi seděl

Habětínek byl už za podobné činy trestán. Na začátku 90. let si bral úvěry a půjčky, které nesplácel. Škoda tehdy přesáhla sto milionů korun. Policie po něm vyhlásila pátrání, ale Habětínek se nakonec přihlásil sám, protože měl velké obavy z věřitelů.

Jeho případ tehdy vzbudil na Rychnovsku velký rozruch a svědkové přiznali, že o Habětínkově minulosti věděli. Většina však uvěřila, že nyní jsou jeho úmysly čestné.

Pouze jeden muž uvedl, že po něm Habětínek žádal půjčku 200 tisíc korun, ale on ho odmítl. „Znal jsem jeho předchozí kauzy, proto jsem mu nic nepůjčil," řekl v březnu svědek.