Odmítla se totiž podrobit jak dechové zkoušce na alkohol, tak i pozdějšímu rozboru krve. Policisté jí tedy nemají jak dokázat, že měla přes jednu promili alkoholu v krvi, od které by to byl trestný čin.

„Nebyla přitom schopná ani nadýchat, jak byla opilá," podotkla policejní mluvčí Iva Kormošová. Policisté ženu podrobili pasivní zkoušce na alkohol, která byla pozitivní. Ta však nedokáže určit přesnou hladinu alkoholu v krvi.

„Poté měla dýchat přes náústek do přístroje Drager, čehož však nebyla schopná. Lékařské vyšetření spojené s odběrem krve odmítla," dodala Kormošová.

Policisté 59leté řidičce zadrželi řidičský průkaz, zakázali další jízdu, škodu na vozidle odhadli na 50 tisíc korun a spis předají na příslušný správní orgán k dořešení, kde ženě hrozí pokuta ve výši až 50 tisíc korun, sebrání řidičského průkazu na jeden až dva roky a zápis sedmi bodů v bodovém systému.

Vyhne se však trestnímu stíhání, protože chybí důkaz, že měla v krvi více než jedno promile, ačkoliv to bylo podle jejího stavu evidentní. Ženě tak nehrozí zápis do trestního rejstříku. A odmítnutí testu na alkohol nebo návykové látky je pouze přestupek. Sankce za něj se pohybují v rozmezí 25 až 50 tisíc korun pokuty, zmíněných sedm trestných bodů a zákaz činnosti (tedy řízení motorových vozidel) na jeden až dva roky.

Odmítnutí krevního odběru se tedy v tomto případě vyplatí. Kdyby ho totiž podstoupila a ten by jí prokázal více než jednu promili, hrozily by ženě sankce podobné a navrch – vedle samozřejmému záznamu v trestním rejstříku – ještě až tříleté vězení.

Jisté riziko trestního stíhání ale ženě přece jen hrozí. To, že byla namol opilá a sotva stála na nohou, by museli před případným soudem dokázat svědci, tedy například právě přivolaní policisté.

Řidička se svým Suzuki na silnici mezi Miletínem a Hořicemi nezvládla ve vysoké rychlosti řízení. V táhlé levotočivé zatáčce dostala smyk, vylétla ze silnice a skončila v pravém příkopě. Při nehodě si způsobila lehké zranění, s kterým byla převezena do Oblastní nemocnice v Jičíně, odkud byla po vyšetření propuštěna.