Co si myslí o výsledcích hlasování a z čeho mají největší strach? Zde je několik reakcí. Zuzana: Britská vláda tvrdí, že nechala EU za sebou. Teď budou chtít mít novou „brexitovou" vládu, tak budou diskutovat o tom, jak co řešit a co dál. Zatím ale nikdo nic s jistotou neví, dnes se ještě nic nemění. Anglie by měla odejít za dva roky, tedy alespoň to říkají. Co ale bude s námi, dlouhodobě žijícími zde v UK je otázka. Jsem zvědavá, co se bude dít. Už jen propad libry je děsivý.

Ilustrační obrázek.Ondřej: Lhal bych, kdybych řekl, že nejsem šokován rozhodnutím Británie opustit EU, ale s rezignací Davida Camerona mi to připadá, jako by už vše bylo domluvené. Dalším krokem bude jmenování Borise Johnsona Prime ministrem. Důsledky tohoto kroku budou mít dopad nejen na UK, ale celou Evropu. 

Radka: Chtěla jsem napsat, že mi budeš scházet, Británie, ale mezi tím se mi ve vteřině nepozornosti začalo dítě dusit nalezeným piškotem a já ho musela jít rychle zachránit, no a přitom mi došlo, že se všichni musíme dál soustředit hlavně na svoje povinnosti, na svoje životy a na svoje malé světy, protože celý svět rozhodně zachránit nedokážeme. Tak hodně štěstí, Británie, a nám ostatním taky.

Ilustrační obrázek.Matěj: Už teď jsem hrozně unavený z výsledků referenda o brexitu. Skutečnost je taková, že odchodem z EU se spouští nezadržitelná lavina. Ti, kteří za svoje životní neúspěchy nadávají na všechny a všechno okolo sebe, ti kteří nemají žádné vzdělání a britští důchodci, kteří už nikdy nebudou muset investovat do své budoucnosti. To jsou oni, lidé, kteří hlasovali pro brexit. Připravili tak libře pád na nejnižší minimum od roku 1985, pomohli k dalšímu referendu o nezávislosti Skotska.

Lidé, kteří uvěřili v klamavou kampaň, která slibovala vysoké investice do zdravotnictví. Zničili také 45% exportu Británie do EU, což asi bude znamenat pokles zaměstnanosti. Firmy nebudou mít komu prodávat, budou propouštět a důsledkem toho budou lidé bez práce. Budou závislí na státě, ten nebude mít peníze a začne zvyšovat daně, sníží mzdy, zvýší některé poplatky a podobně. A pak budou právě ti, co hlasovali pro brexit nejvíce nadávat a stěžovat si, jak je jim zle.

CO BUDE DÁL?
To jsou jen některé reakce a názory našich spoluobčanů, kteří se rozhodli pro život v zahraničí, konkrétně Velké Británii. Je patrné, že někteří mají strach, zda-li nebudou nuceni zemi opustit, zatímco jiní, jsou si jisti, že se jich brexit nedotkne. Rozhodnutí je to čerstvé, nikdo teď nedokáže s jistotou říci, jaké bude mít odchod Velké Británie z EU důsledky. Nezbývá než počkat, až se situace stabilizuje.