Největší koncentrace návštěvníků je v tomto období zejména v okolí lyžařských areálů. Proto nemohou chybět ani tam, často ve společných česko – polských hlídkách.

„Krkonoše jsou jedno pohoří. Historicky sice rozdělené státní hranicí, ale přirozeně jsme jedním územím. S kolegy na polské straně úzce a prakticky každodenně spolupracujeme, což se týká i strážců v terénu," říká k současnému stavu ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

Úzká spolupráce strážců Správy Krkonošského národního parku a polských strážců z Karkonoskiego Parku Narodowego (KPN) začala již před lety při společných kontrolách borůvkářů, kteří často přijížděli právě z Polska.

Nyní se spolupráce strážců z české i polské strany národního parku prohlubuje i o dohled v okolí sjezdových areálů a na zimních trasách v okolí státní hranice.

„Strážci provádějí v průběhu zimní sezóny desítky kontrolních akcí a to jak ve dne, tak i v noci," uvedl Jaromír Gebas ze Správy KRNAP. „Poslední úspěch zaznamenali strážci o minulém víkendu, kdy při službě nad Pecí pod Sněžkou na Liščí hoře v 1. zóně národního parku zastavili taxi skútr s klienty, ovšem bez platného povolení pro vjezd do této lokality. S ohledem na vysokou závažnost přestupku strážci s přestupcem na místě zahájili správní řízení," doplnil mluvčí parku Radek Drahný.

Rozloha Krkonoš činí 631 km², z toho 454 km² leží na české straně. Národní park z tohoto území pokrývá 385 km². Leží na území tří okresů, Trutnov, Semily a Jablonec nad Nisou.

Polský Karkonoski Park Narodowy zabírá plochu 55,8 km², založeny byl již v roce 1959 a je tak o čtyři roky straší než český.