Když se na loňském festivalu Cinema Open promítal cenami ověnčený film Pouta, mrazivá atmosféra v sále kina by se dala krájet. Však se také diváci po skončení promítání shodli, že drama odehrávající se v 80. letech, bylo velmi autentické.

Snímek tehdy do kina Bio Central přijel uvést jeho režisér Radim Špaček. Tentokrát oblíbený hradecký biograf sází na trochu lehčí notu. A sice na dnes již kultovní záležitost Pějme píseň dohola, kterou uvedou opět její tvůrci: Nestárnoucí  dvojice ve složení  Hřebejk–Jarchovský, která ke komedii napsala scénář.

Koncerty
Pardubičtí pop-rockový Sabrage se svým frontmanem Julianem Záhorovským v pátek v devět večer, Milan Chriss & Tribute To Legends hrající nestárnoucí hity od 50. do 80. let v sobotu od půl desáté. Dvoudenní filmový festival není jen o filmech, ale 
i o muzice.

Jak Hřebejk přiblíží práci režiséra

„Jan Hřebejk je hlavní hvězdou našeho festivalu. Bude tu mít takzvanou Master Class, to znamená odbornou přednášku na téma režie. Zároveň s ním přijede Petr Jarchovský, který bude přednášet na téma scénář," přibližuje sobotní program Ilona Machová z Bio Central.

Známých hostů bude ale na dvoudenním festivalu, který se letos koná už po páté, mnohem více. Hned v pátek se budou moci zájemci seznámit s režisérkou Slobodankou Radun, která v předpremiéře uvede svůj film MY2.

Přednášet bude i známý filmový publicista a redaktor časopisu Respekt Kamil Fila. „Je to revolucionář ve výrazech a názorech na český film, který seznámí laickou veřejnost s tím, co je to vlastně nezávislý film, jak by se měl chápat a jak vypadá ve světě a jak u nás," zve na akci Ondřej Krejcar z organizace Impuls Hradec Králové, která festival spolupořádá.

Filmy
Rovnou čtyři bloky 
nezávislých českých filmů, snímky, které natočili studenti Univerzity Hradec Králové (a dalších škol) i komedie Pějme píseň dohola. Cinema Open ale nezapomíná ani na děti. Ty si mohou užít pásmo filmů ze zlínského festivalu. 
A to zcela zdarma.

Promítání pro malé diváky? Zadarmo

Cinema Open s sebou přináší 
i další novinky. Letos například ve velké míře myslí na rodiny s dětmi. „Chtěli jsme oslovit mnohem širší skupinu diváků, včetně rodin s dětmi, proto jsme zařadili program, kde děti budou moci zhlédnout filmy ze zlínského filmového festivalu. Promítání bude probíhat nejprve ve videokavárně v prostorách kina, potom i ve velkém sále. Dětský program bude navíc zcela zadarmo," připomíná Ilona Machová.

Samotné gró festivalu jsou ale samozřejmě české nezávislé snímky, které jsou často neprávem opomíjené a do běžné produkce kin se většinou ani nedostanou. Bio Central je uvede ve čtyřech stominutových blocích.

Dílny a Master Class
Animační dílny mají omezenou kapacitu. Podle organizátorů ale stojí za to. Stejně jako Master Class, tedy setkání s filmovým publicistou Kamilem Filou nebo nejznámějším českým režisérem Janem Hřebejkem. A to není zdaleka všechno.

Natáčení filmu pomocí vrtulníků

„Je to to nejlepší z české tvorby, co se urodilo u začínajících filmařů. Na oživení promítáme i zahraniční krátké filmy," naznačuje Ondřej Krejcar z Impulsu a připouští, že nezávislé snímky jsou jakousi „šedou zónou" české kinematografie, které chybí pořádné jméno i popularita. „A právě z těchto důvodů vzniká v Hradci iniciativa za český nezávislý film, jehož vrcholem je každoročně festival nezávislé filmové tvorby," dodává Krejcar.

Kromě promítání festival Cinema Open láká i na bohatý doprovodný program. Například na animační dílny, které zajišťuje pražská Aero škola, na koncerty nebo na natáčení z výšky pomocí vrtulníků ve dvoraně Bio Central. „Zkusíme natočit nad naším kinem krátký film a budeme se snažit, aby to bylo zábavné a dalo se to opravdu jako krátký film použít," uzavírá Ilona Machová.

Program Cinema Open – festivalu nezávislého filmu
PÁTEK 14. 11.:16.00 Ukázky techniky – film 
a animace
16.30 I. blok– nezávislé české filmy
17.00 Master Class Slobodanka Radun
19.00 MY2 – předpremiéra filmu za účasti režisérky Slobodanky Radun
20.00 Školní filmy
21.00 Koncert Sabrage
22.00 II. blok– nezávislé české filmy

Kino Bio Central v Hradci Králové. Ilustrační fotografie.SOBOTA 15. 11.:13.20 Master Class Kamil Fila na téma nezávislý film
14.00 Natáčení z výšky pomocí vrtulníků ve dvoraně kina
14.30 Ukázky techniky – film 
a animace
15.00 Pásmo dětských filmů 
z festivalu ve Zlíně
15.00 Master Class Petr Jarchovský na téma scénář
16.00 Animační dílna
16.00 III. blok – nezávislé české filmy
17.00 Master Class Jan Hřebejk na téma režie
18.00 Pějme píseň dohola –  uvedení filmu za účasti tvůrců
20.00 Cool Train – dokument o výročí Prima Cool
20.30 Koncert Koncert Milan Chriss & Tribute To Legends
21.30 IV. blok – nezávislé české filmy
22.00 Zahraniční filmy

VSTUPNÉ? SPÍŠE SYMBOLICKÉVstupné na bloky nezávislých filmů i na oba dva večerní koncerty je sympatických 30 korun, stejné peníze zaplatíte i za Master Class a animační dílny, kde je kapacita omezena, proto je lepší přihlásit se předem. 60 korun pak stojí celovečerní film, promítání pro děti je zdarma.
Celodenní vstupné na jeden den včetně hudebního programu vyjde na stokorunu, za vstupenku na oba dva dny dáte 150 korun.

Více informací včetně rezervací najdete na internetových stránkách filmového festivalu: www.cinemaopen.cz.