Vydat naučnou či informační publikaci s podporou dotačních peněz je běžná praxe. Využívaná městy, spolky, turistickými centry i Krkonošským národním parkem. Výsledný produkt pak zájemcům poskytují zdarma. Jenže. Nejvyšší české hory jsou atraktivní a jejich popularity se na internetu někdo pokouší využít. Nebo spíš zneužít.

„Rádi bychom varovali před nákupem na eshopu Tisícovky.cz. Pan Tomáš Formánek tam bez jakéhokoli ostychu prodává publikace, které jsme vydali jako součást společných projektů s polským Karkonoskim Parkem Narodowym a u nás je získáte zcela zdarma až do rozdání zásob. Například brožurku Krkonoše známé i neznámé u něj pořídíte za 279 korun (neprodejná publikace, k dispozici zdarma), Církevní památky Krkonoš (taktéž u nás zdarma) za 199 korun. No, nekupte to," ohradila se Správa Krkonošského národního parku na facebooku. A nechce situaci nechat jen tak, proto podniká další kroky.

Broužury mají být zadarmo, na internetu jsou ale k mání za peníze. A ne malé

Vydělávat na brožurách, které mají být k dispozici bezplatně, se vedení Krkonošského národního parku hodně nelíbí. „Je to naprosto neuvěřitelné, protože pan Formánek, stejně jako kdokoli jiný, získal brožury zdarma. To, že je nabízí za peníze, a to ještě ve zcela neuvěřitelné výši, je něco, s čím jsme opravdu nepočítali. S takovým chování jsme se ještě nesetkali. Na pana Formánka se obracíme prostřednictví naší právničky, aby publikace stáhl a už se to neopakovalo," řekl Jakub Kašpar.

Broužury mají být zadarmo, na internetu jsou ale k mání za peníze. A ne maléJeště včera dopoledne ale na serveru tisicovky.cz publikace Krkonoše známé i neznámé a Církevní památky Krkonoš byly k mání za 279 resp. 199 korun.

„Oslovili jsme ho zhruba před třemi týdny a přestali mu brožury dodávat. Reakcí bylo, že jejich ceny ještě zvýšil. Už od nás žádné publikace nedostane, a to ani prodejné," ujistil Jakub Kašpar.

„Sháním knihy a brožury všude možně, nakupuji je z různých zdrojů. A je možné, že některé jsou někde nabízené zdarma. Nevím, jestli jsem konkrétně tyhle kdysi získal od národního parku zadarmo, ale teď už je od nich nedostávám. Tyhle jsem získal za úplatu a proto je za úplatu prodávám. Není to tak, že bych je někde pobral zdarma a pak je draze prodával," odpověděl na Dotaz Deníku Tomáš Formánek.

Řadu publikací s přispěním dotačních peněz vydalo například i město Žacléř. „Lidé si je u nás berou po jednotlivých kusech, ve větším množství je vozíme na veletrhy nebo dodáváme ubytovatelům pro jejich klienty. Nápad prodávat je jsme ale naštěstí ještě nezaregistrovali," řekla Ilona Fiedlerová z Městského muzea.