Muž přeletěl přes řidítka, narazil hlavou na zem, a přestože měl nasazenou přilbu, upadl do bezvědomí. První pomoc mu poskytli ostatní závodníci, kteří vzápětí volali tísňovou linku záchranné služby. Na místo vyrazila posádka rychlé lékařské pomoci z Broumova a snažila se spolu s volajícími identifikovat místo zásahu.

„Jeho nalezení se ukázalo jako velmi složité, protože zraněný se nacházel v členitém lesním terénu mimo přístupné komunikace, navíc sami závodníci si nebyli jisti svou polohou. Po příjezdu do oblasti zjistili záchranáři, že k pacientovi se sanitním vozem nedostanou. Na místo byl proto vyslán vrtulník letecké záchranné služby," popsal zásah, ke kterému došlo minulý čtvrtek, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Ivo Novák.

Pod Bukovou horou

Letečtí záchranáři po krátkém pátrání zraněného nalezli v prostoru pod Bukovou horou u Vernéřovic, v bezprostřední blízkosti státních hranic. K úspěšnému nalezení místa zásahu přispěla také pomoc volajících, kteří posádku vrtulníku telefonicky naváděli ze země. Takovéto spojení umožnila speciální Bluetooth technologie, nedávno zařazená do výbavy královéhradeckých záchranářů. Přestože zdravotníci byli připraveni dopravit se ke zraněnému pomocí podvěsu pod vrtulníkem, pilotovi se nakonec podařilo přistát nedaleko.

Když zdravotníci dorazili k raněnému, už komunikoval. Lékař konstatoval vedle poranění obličeje a končetin také otřes mozku. „Cyklista byl zajištěn krčním límcem a speciální vakuovou matrací. Poté mu byly podány příslušné léky a infuze. Vzhledem k tomu, že se jednalo o občana Polské republiky, kontaktovalo operační středisko naše kolegy ve Walbrzychu, s žádostí o spolupráci při transportu do nemocnice k dalšímu vyšetření. Pacient byl předán polské záchranné službě při vědomí ve stabilizovaném stavu," popsal náročný zásah Novák.