Stylové slaměné kloboučky autorky výstavy doktorky Oldřišky Tomíčkové a Jarmily Gregorové, která expozici instalovala, stejně jako pruhované tričko ředitele muzea Václava Horáka nenechaly nikoho při vernisáži na pochybách, o čem bude řeč.

Hořičákům počátkem 20. století chyběla plovárna, a tak se objevily takřka ve stejné době tři různé záměry na její zbudování. Naštěstí se všechny zúčastněné instituce (obec, okres, Sokol, velkostatek, spořitelna, sportovní klub i turisté ad.) dohodly, že se místo tří menších koupadel postaví pouze jediné, větší. Byla vytvořena lázeňská komise pro zřízení letního koupadla, která schválila návrh projektanta Ing. Karla Bachury na zřízení velkého koupaliště na Dachovech přebudováním spodního rybníka. Čtvercovou vodní nádrž o straně sto metrů napájely okolní lesní prameny.

„Naši předci měli šťastnou ruku, když pro koupaliště vybrali místo s dostatkem vody, čistým vzduchem i příjemným klimatem díky lesům, které jej obklopují," uvedla autorka výstavy Oldřiška Tomíčková.

Po celé délce severní strany nádrže byl postaven dřevěný pavilon s kabinami, šatnami, ale i jídelnou, čítárnou, záchrannou stanicí, pokladnou a úschovnou cenností. Mezi pavilonem a koupalištěm byla vysázena dvojitá alej a zřízena písečná pláž. Celkové náklady na toto velkorysé dílo činily půl milionu korun. Pro veřejnost bylo koupaliště otevřeno 14. července 1925 a hned v první sezóně jej navštěvovalo až 1 500 osob denně. Za devadesát let provozu se tady naštěstí mnoho nezměnilo, přibylo je dětské brouzdaliště. 

A tak není divu, že si koupaliště vybral koncem devadesátých let režisér Otakáro Maria Schmidt pro natáčení filmu Eliška má ráda divočinu.Oblíbeným místem je dodnes, ačkoliv mu konkuruje řada moderních areálů v okolí.

Současní návštěvníci jsou buď skalní příznivci, kteří se sem chodí slunit a zaplavat si celý život, ale průběžně přibývají nadšenci, kteří objevují starosvětské kouzlo tohoto místa, které patří mezi tzv. rodinné stříbro města Hořice.

Úctyhodná devadesátka se na Dachovech slavila v pátek již dopoledne. Zavítaly sem děti z hořických škol, aby se v příjemném prostředí koupaliště seznámily s prací policie, hasičů i záchranářů. Mohly se také svézt s plavčíkem v záchranném člunu, pohrát si na pláži nebo se občerstvit u stánku. Večerní program byl určen dospělým.  

Jindra Váchová s použitím úvodního slova Oldřišky Tomíčkové