Satelit jménem David zamířil ke hvězdám včera večer z francouzské Guayany.
„Nejdříve jsme ve škole slepovali raketu na papír a pak jsem její start nakreslil tuhou. Z vítězství jsem nadšený. Vyhrál jsem dalekohled a výstavní model družice. Vesmír můj koníček není, ale musel jsem dodržet zadání," vysvětluje David Markarjanc.
Pomůže při navigaci
Družice David pomůže například řidičům při navigaci. Z výhry svého žáka je nadšená celá plotišská škola. Díky němu se Česká republika zviditelnila mezi ostatními zeměmi, kterých se soutěže účastnilo sedmadvacet.
„Cena je velkým oceněním hlavně pro Davida, ale samozřejmě i pro nás. Jeho jméno na družici je trvalou hodnotou a povzbuzením. Jsme hrdí, že máme takového šikovného žáka," dodává Ilona Hojná, ředitelka ZŠ Plotiště.
Výtvarné soutěže Galileo se mohly zúčastnit děti od devíti do jedenácti let a pořádala se ve všech 27 zemích EU. Každý stát pak vybral svého vítěze, po němž byl pojmenován jeden ze satelitů.
V Česku o výhře rozhodla tříčlenná porota – herec Martin Dejdar, výtvarník a režisér Jan Tománek a astronom Pavel Příhoda. Na konci ledna tohoto roku tak jedenáctiletý David převzal od ministra dopravy Pavla Dobeše a eurokomisaře Antonia Tajaniho certifikát, hvězdářský dalekohled a model satelitu s vyrytým jménem.
Ve dvojici s Dánskem
Z francouzské Guayany včera nevzlétla na oběžnou dráhu jen družice David, ale také satelit Sif pojmenovaný po vítězi z Dánska. Oba vynesla do vesmíru ruská raketa Sojuz. Nejde přitom o první družice nesoucí jména šikovných malých Evropanů – už loni vzlétly ke hvězdám například satelity Natalie a Thijs po bulharském a belgickém vítězi.