Realita po deseti letech od zavedení městské karty je ale poněkud jiná. Elektronické zařízení sice funguje jako předplatná či klasická jízdenka v prostředcích městské hromadné dopravy, lze ji využít i v sousedních Pardubicích a také jako průkazku do knihovny či pro vstup na koupaliště. Tím ale smělé plány města i dopravního podniku zatím končí.

„Záměry z let předchozích na zapojení dalších organizacích v kultuře, v cestovním ruchu či využití městské karty ve školních jídelnách a při evidenci žáků v základních školách se zatím naplnit nepodařilo. Z karty lze platit jízdné na sezónní zimní lince skibusu na trase Hradec Králové – Deštné v Orlických horách a zpět a v turistickém vláčku, který bude letos v provozu od 26. března do 28. srpna," potvrdil možnosti dalšího využití městské karty vedoucí marketingu dopravního podniku František Meduna.

Zavedení elektronického odbavování  znamenalo v roce 2006 rozsáhlou změnu za 17 milionů korun. „Bylo nutné osadit všech 134 vozů kabeláží, palubními počítači, vozovými čtečkami a GPS moduly, vše odladit nejdříve v laboratorních podmínkách, pak v ostrém provozu a následně pak připomínkovat u dodavatele. To vše probíhalo bez přerušení běžného provozu," dodal Meduna.

Městskou kartu můžete dobít pohodlně přes internet

Hradec Králové - Sto padesát tisíc elektronických městských karet vydal za deset let královéhradeckých dopravní podnik. Aktivních jich je zhruba polovina.

Lidem usnadní koupi jízdenky do MHD. Nemusí tak shánět trafiku nebo si hledat drobné pro řidiče. Jenže si nesmí zapomenout dobít kredit.

„Jezdím autobusem jen občas. Takže nemám moc přehled, kolik mám na kartě peněz. Nedávno jsem zjistil na Slezském, že už nemám na cestu zpět. Chtěl jsem si dobít kartu v automatu, jenže nebral papírové peníze. Drobné jsem neměl. Nakonec jsem jízdu vyřešil SMS jízdenkou, ale kdybych měl vybitý telefon tak bych asi musel jet načerno," svěřil se Deníku Tomáš Loukota.

Na odstranění závad se pracuje. „O technických problémech víme a snažíme se je opravit," potvrdil vedoucí marketingu dopravního podniku František Meduna.

Za deset let, co městská karta funguje, vzniklo na území města šest dobíjecích automatů. Městskou kartu je možné dobíjet od loňského března on-line přes internet, což dosud využilo více než dvacet tisíc zájemců a utratilo tímto způsobem více než pět a půl milionů korun. Zůstává i možnost dobíjení v zákaznických centrech dopravního podniku a v městském informačním centru.

Čipová městská karta má platnost pět let. Pokud však není užíváním poškozena, což se při běžném zacházení nestává, není třeba o nové znovu žádat.

Další možností, jak zaplatit za jízdné v MHD je právě pomocí mobilního telefonu. Koupit si můžete přestupní jízdenku za 18 korun, která platí 45 minut ve špičce nebo za 55 korun čtyřiadvacetihodinovou.

Kde najdete dobíjecí automaty?
Adalbertinum – třída ČSA – NON STOP
NÁDRAŽÍ ČD – Riegrovo náměstí – 4 až 23 hodin
Terminál HD – hala MHD – Po – Pá 5 až 24 hodin, So a Ne 6 až 22 hodin
třída E. Beneše – zastávka MHD Benešova třída – NON STOP
Alessandria – naproti hotelu Alessandria – Poškozen, přijímá pouze mince
Obchodní centrum Futurum – u hlavního vchodu – NON STOP