Před osmi lety
měli 19 mandátů

V roce 2006 získala hradecká ODS neuvěřitelných 19 mandátů. Letos pouhé tři. Jak šel čas s „modrými ptáky"?
• 2002 – 30,75 %, 13 mandátů
• 2006 – 42,95 %, 19 mandátů
• 2010 – 15,81 %, 6 mandátů
• 2014 – 6,35 %, 3 mandáty

„Je to pro nás příležitost pro zamyšlení," naznačuje Oldřich Vlasák, který za ODS získal nejvíce preferenčních hlasů a přeskočil tak z pátého místa i lídra strany. „Diskutuje se i o obměně vedení," dodává bývalý primátor krajského města.

Obměna nicméně už v řadách občanských demokratů začala. Na nedávné schůzce oblastní rady její zástupci nabídli své posty k rezignaci. Mezi nimi i náměstek primátora Martin Soukup a zároveň jednička na kandidátce ODS. „Většina členů oblastní rady skutečně nabídla svoji funkci k rezignaci. Za výsledek voleb jsme zodpovědní," dodává Martin Soukup.

V příštích dnech plánuje strana svolat sněm a vést debaty o dalším směřování „modrých ptáků". „Ve volbách jsme neuspěli. Není to jen naší vinou, nálada ve společnosti teď zkrátka nenahrává osvědčeným politickým stranám. Je potřeba se nad tím zamyslet a přilákat nové lidi. Očekávám, že změny budou,"  říká Oldřich Vlasák.

Martin Soukup: Odstoupení ze zastupitelstva vyloučit nemůžu

Do voleb šla hradecká ODS s trochu jiným očekáváním. Obhajovala šest mandátů, nakonec odešla s nejhorším výsledkem jaký kdy v Hradci vůbec získala – pouhých 6,35 procenta hlasů. „Za výsledek se cítím stoprocentně zodpovědný," říká nyní Martin Soukup, lídr hradeckých občanských demokratů.

O výsledku ODS v Hradci se dá mluvit jako o volebním fiasku. Strana získala pouhé 3 mandáty, post náměstka po dlouhých 12 letech převezme jiná partaj…

Nechci ještě úplně předbíhat. Vše se dohodne až 4. listopadu na prvním jednání města. Do té doby se může ještě ledacos stát, přeci jen jde o politiku…

Martin Soukup.Co budete do té doby dělat?
Stále ještě pracuji jako náměstek primátora. O výsledku se samozřejmě bude ve straně ještě diskutovat, budeme čekat na první jednání. Pak si asi dám na chvíli volno, abych přehodil mozek na jiné myšlení.

Oblastní rada ODS po volbách rezignovala. Mezi nimi i vy…
Většina členů oblastní rady skutečně nabídla svoji funkci k rezignaci. Za výsledek voleb jsme zodpovědní a přijímáme za něj zodpovědnost.

Cítíte se vy sám zodpovědný za výsledek ODS v Hradci Králové?
Za výsledek se cítím stoprocentně zodpovědný. Před volbami jsem řekl, že si kandidátku sestavím podle svého, že zajistím finanční prostředky a budu celou kampaň řídit. Bohužel to dopadlo takto. Prohráli jsme a já za to musím přijmout odpovědnost.

Znamená to, že byste se například vzdal místa zastupitele?
I tahle věc se projednávala, teď ještě ale není na pořadu dne. To že odstoupím, ale zatím nemůžu vyloučit. ODS potřebuje nové tváře, na druhou stranu ale i lidi, kteří ví, jak řídit město.

O obměně hradecké ODS hovoří i váš kolega Oldřich Vlasák…
Potřebujeme nové lidi, máme ale obavy, aby se našel někdo, kdo by chtěl zadarmo pro politiku pracovat. Kdokoliv vstoupí do politiky, je dříve nebo později považován za zločince. Nové tváře se musí vychovat a musí na to mít povahu. Politiku by neměl dělat každý, i když ji každý dělá.

Uvažoval jste po volbách, že ze strany vystoupíte?
V ODS jsem už od roku 1997. Za tu dobu jsem mohl být v několika stranách, ale nikdy jsem nepřestoupil. Už několikrát se ukázalo, že když je člověk někde nevolitelný, tak je volitelný jinde. Já ale kabát převlékat nehodlám, značce ODS věřím.