Na úvodní video s názvem „O dětech, jejichž hvězda zhasla", které natočily děti ze Základní školy Sion J. A. Komenského a získaly s ním 1. místo v soutěži Institutu Terezínské iniciativy, navázal ředitel Centra Sion Denis Doksanský. Ve svém proslovu mluvil o přetrvávající hrozbě antisemitských postojů vůči Židům a Izraeli, a že i dnes, stejně jako před 2. světovou válkou, musí mnozí příslušníci tohoto národa bojovat o vlastní existenci.

Galavečer svojí účastí a proneseným projevem podpořili také místopředseda Senátu Parlamentu ČR Přemysl Sobotka, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek a velvyslanec Státu Izrael JE Gary Koren. Ten opakovaně vyjádřil, že přátelské vztahy mezi oběma zeměmi jsou výjimečné, a že Česká republika patří k největším přátelům Izraele, čehož si moc považují.

Galavečer ozdobily osobnosti z daleka

O svých nevšedních životech, izraelské armádě IDF a o zkušenostech s válkami mluvili vzácní hosté, kteří kvůli tomu podnikli cestu z Izraele do Čech. Prvním z nich byl Eliezer Stern, poslanec izraelského Knessetu a předseda meziparlamentní skupiny přátelství Izrael – Česká republika. Dalšími byli Hugo Marom, brňenský rodák, který se svým bratrem nastoupil do „Wintonova" vlaku, po válce se vrátil zpět, podstoupil pilotní výcvik a odletěl do Izraele bojovat za jeho nezávislost v roce 1949. Příběhy, které vyprávěl, by vydaly na několik životů, a přesto ve svých 86 letech (slaví právě tento čtvrtek), působí stále velmi vitálně. Milým překvapením večera se stal narozeninový dort s gratulací a potlesk publika vestoje. Trojici hostů doplnil Avraham Harshalom narozený v Polsku, jehož životní peripetie vedly přes koncentrační tábor, úspěšný útěk z něj, výcvik na pilotního mechanika až do Izraele, kam stejně jako Marom odletěl bojovat za svoji novou zemi.

Na galavečeru nemohla chybět hudba. Píseň Jeruzalém ze zlata a také novou píseň složenou pro Izrael zazpívala Dana Pechánková v doprovodu mladého hradeckého tria (Štěpán Křováček – kontrabas, Sára Schumová – housle, Vojtěch Lopour – klavír). Vrcholem večera bylo vystoupení izraelské jazzové skupiny Shai Maestro Trio, která předvedla bravurní výkon, za který sklidila oprávněný ohlas publika.

Živelná židovská hudba a ochutnávky

Dny pro Izrael se ke slovu hlásily i v dalších dnech. V úterý to byl program Jom Ha-šoa, ve středu dostalo prostor Klezmerové odpoledne.

Baťkovo náměstí ožilo tradiční židovskou hudbou v podání pražské kapely Trombenik, která bývá pravidelným hostem této akce. Živelná hudba a svérázný projev frontmana navodily správnou atmosféru k ochutnávání specialit židovské a izraelské kuchyně, vína a kávy.

I letos bylo možné ochutnat jídlo vařené pravou Izraelkou Daniellou Gazit. Letos uvařila kuřecí polévku „židovských matek", která prý působí jako hotový lék. Vůbec poprvé zavítala na Klezmerové odpoledne pekárna Cimes Deli z Prahy s nabídkou svých produktů podle židovských receptů. Naopak stálicí této akce opět byl stánek s kosmetikou z Mrtvého moře a prodej tematických knížek. Jednalo se o příjemné odpoledne pořádané královéhradeckým Centrem Sion.

Podpůrné shromáždění

V programu Dnů pro Izrael ve čtvrtek následuje veřejné shromáždění na podporu Izraele, které se koná od 17 hodin na hradeckém Baťkově náměstí. V kině Bio Centrál do čtvrtka probíhají filmové projekce k tématu, zajímavá výstava publicistky Judity Matyášové s názvem Sofiina volba po česku je k vidění v Knihovně města Hradec Králové ve Wonkově ulici až do 2. listopadu.

Kateřina Hegerová