Přestože je to pro mnohé velmi citlivé období, je třeba myslet i na bezpečnost na silnicích a chránit si své osobní věci, které ani v místě posledního odpočinku nejsou v bezpečí.

Policisté ve spolupráci se strážníky městských policií budou v těchto dnech dohlížet nad veřejným pořádkem a ochranou majetku občanů a kontrolovat parkoviště poblíž hřbitovů. „Každý rok se bohužel najde několik vandalů, kteří si krátí dlouhou chvíli tím, že ničí, nebo kradou ozdoby na hřbitovech a jejich okolí. Stejně tak se do hledáčku nenechavců v těchto dnech dostanou také zaparkovaná vozidla poblíž pietních míst," uvedla mluvčí náchodské policie Eva Prachařová.

Auto není trezor, připomínají policisté

Muži v uniformách se zaměří na všechny hřbitovy v náchodském regionu.

„V zaparkovaných automobilech se nevyplatí ponechat na viditelných místech žádné věci, které by mohly zloděje nalákat k získání snadné kořisti," připomíná mluvčí a vzpomíná na případ z roku 2008, který se stal právě na „dušičky".

„Příležitosti ke krádeži se chopil zloděj na parkovišti u hřbitova v Náchodě. Během chvilky vnikl do zaparkované Škody Favorit a z tašky ponechané majitelem na sedadle odcizil dvě peněženky se třemi tisícikorunami," popisuje událost Prachařová. Pachatele, který bezostyšně okradl starší manželský pár, policie bohužel nedopadla.

Někteří se nestydí sebrat výzdobu

Skutečnost, že existují tací, kteří se nestydí na hřbitově drze ukrást například i výzdobu hrobů, potvrzuje Hana Konrádová ze zahradnictví Kašpar. To se nachází hned vedle náchodského hřbitova.

„Krádeže květin i věnců se stávají nejen v období dušiček, ale v průběhu celého roku. Podle slov některých našich zákazníků je to na náchodském hřbitově poměrně časté. Nechápu, jak toho někdo může být schopný," posteskla si Hana Konrádová, ale hned dodala, že v posledních letech oceňuje a chválí přítomnost policistů a městských strážníků, kteří dohlížejí na hřbitově a parkovišti. Pomáhají i korigovat dopravu.

Také na silnicích se z důvodu pondělní Památky zesnulých očekává daleko větší provoz, který bude houstnout už o víkendu. Všichni účastníci silničního provozu by proto měli být více soustředění a ohleduplní.

Dříve narození na místě spolujezdce

Dříve narozeným řidičům policisté doporučují zvážit svůj momentální zdravotní stav a reálné možnosti. „Není ostuda požádat svoji dceru či syna nebo vnuka, aby je odvezl. Pokud řídí pouze výjimečně nebo se běžně vydávají jen na kratší vzdálenosti, je pohodlnější a mnohem bezpečnější strávit objíždění hřbitovů na místě spolujezdce," radí Eva Prachařová.

Na bezpečnost a plynulost silničního provozu budou v tyto dny ve zvýšené míře dohlížet policisté dopravní a pořádkové služby.