„Kluci se narodili zdraví, všechno bylo v pořádku. Na roce jsem vnímala nějaké odlišnosti, ale lékaři nic neshledali, ani nás neposlali na speciální vyšetření. Onemocnění se začalo projevovat kolem třetího roku, změny provázela agresivita," popisuje začátky paní Zajícová, která je v invalidním důchodu a o kluky se navíc stará sama.

Chlapci trpí atopickým ekzémem, potřebují odborná vyšetření, speciální kočárek a maminka by je ráda vozila do speciální mateřské školy v Jičíně. Právě na tyto účely budou darované finance využity. „Od září bychom mohli děti umístit v Mateřské škole na Větrově, k tomu ale potřebujeme speciální vyšetření v Praze. Díky finanční pomoci si ho nyní můžeme dovolit," popisuje máma táta v jednom.

Autismus je jednou z nejzávažnější poruch dětského mentálního vývoje. Důsledkem poruchy je, že dítě dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Nevyhodnocuje správně informace, které k němu směřují a reaguje někdy nezvykle na běžné podněty. To je mamince Vojty dobře známé, stačí aby následkem výpadku proudu nefungovala televize a chlapec začne reagovat agresivně – hází vším okolo a osoby v blízkosti tluče cíleně do obličeje. Je důležité, aby se nemoci přizpůsobilo i okolí, protože děti potřebují pravidelný režim a mají své návyky. Paní Zajícová musí být stále ve střehu, aby se chlapcům něco nestalo. Děti u všech dostupných spotřebičů mačkají knoflíky, středem zájmu jsou i vypínače světel. Obtížné jsou pro matku také nákupy, ty jsou ve společnosti chlapců téměř nemožné. „Pomáhají nám rodiče, kvůli bezpečnosti dětí musíme nyní rekonstruovat i dům, potřebujeme speciální auto, předělat vytápění, kde nám vyjde vstříc město Libáň," popisuje žena, která už vychovala dvě zdravé dcery.

Odpočinek je pro ni velmi vzácný. U domu, kde rodina žije, je naštěstí zahrada, kde si chlapci mohou hrát, společnost jim přitom dělá pes Rex. Naděje na vyléčení dvou klučinů není žádná.

„Rozhodli jsme se pomáhat potřebným i nad rámec svých pracovních náplní," říká koordinátorka sbírky Kateřina Romančáková. Pomoci můžete i vy a nebude vás to nic stát. Stačí skladovat víčka od pet lahví a ty potom donést na jedno ze sběrných míst. Ta najdete po celém Jičíně, např. v nemocnici nebo na městském úřadě, v Hořicích, Vysokém Veselí, Hradci Králové a také v Libáni. Přispět můžete i finanční částkou na účet sbírky.

(kov, mn)

Číslo účtu a další informace naleznete na charitajicinpomaha.cz. Víčka můžete přinést i do redakce Jičínského deníku na Husově ulici.