Tiba je definitivně zapomenuta. Komplexu budov, opuštěnému a chátrajícímu po krachu známé textilky, už definitivně vládne Mostek Energo. Elektrárna, pracující se zemědělskou biomasou, mu za více než šest set milionovou investici vnukla opět život. Krásné počasí a velká dávka zrenovované historie. To byla lákadla sobotního dne otevřených dveří v nové moderní elektrárně. Do mosteckého areálu kdysi proslulé Tiby, jež činnost zde ukončila v roce 2007, přilákala jedinečná možnost více než osm stovek návštěvníků.

Nostalgie a emoce

Většina původních objektů zmizela, dále se využívají jen budovy tehdejší tkalcovny, dnes peletkárny, nebo vrátnice. Uplatnění našly původní vysoký komín či studna.

Krystýna Zigová, která v zaniklé mostecké fabrice strávila dvacet let pracovního života, neskrývala při vstupu do zrekonstruovaného a moderního areálu velký příval nostalgie. „Dělala jsem tady v zásobování, pak krátce i v kanceláři pana ředitele. Působí to na mě hodně intenzivně. Mnoho se tady změnilo, příliš původních budov už nezbylo," řekla při vstupu do proměněného areálu. „Pamatuji si všechno hezké, co jsem s Tibou prožila. Bohužel ale i krušnější časy," vzpomínala.

Návštěvníci měli možnost nahlédnout do peletkárny, kotelny, k turbíně i do řídícího velínu. Za plného provozu viděli prakticky celou elektrárnu.

Práce přibývá

Tiba kdysi zaměstnávala podstatnou část obyvatel Mostku. S elektrárnou se zaměstnanci do areálu opět vracejí. Aktuálně zde pracuje zhruba čtyřicítka lidí.

Mostecká elektrárna nalákala 
k prohlídce davy zvědavců

A protože areál se díky dalším modernizacím stále rozrůstá a rozrůstat zřejmě i nadále bude, je více než pravděpodobné, že další zaměstnanci budou přibývat.

„Pracovní místa nabízíme stále. Lidé se zajímají a jsem rád, že se i den otevřených dveří těší zájmu veřejnosti. Můj odhad byl, že se během dne přijde podívat zhruba 500 lidi," řekl jeden z investorů mostecké elektrárny Jan Vyhnálek.

Toto číslo bylo překročeno už během dopoledne, kdy se na prohlídku tvořily dlouhé fronty. Lidé obdivovali moderní stroje, zajímali se o detaily výrobního procesu a srovnávali současnost s historií. Často se také vzájemně upozorňovali na čistotu, která v celém areálu panuje.

Elektrárna byla definitivně uvedena do provozu v březnu letošního roku. Původní myšlenka přitom vznikla teprve v roce 2009 a s výstavbou se započalo v březnu roku 2012.

„Cílem Mostek Energo je stabilní a ekologická produkce elektrické energie a tepla z obnovitelných zdrojů. Naší vizí je jejich dodávání nejen do distribučních sítí, ale i příprava dalších inovativních projektů, například společnosti Algamo. To je projekt na pěstování řas, jehož hlavním produktem bude nejsilnější známý antioxidant na světě astaxanthin," stálo na informačních stojanech před vstupem do areálu.

Odpoledne už zájem o prohlídky moderní stavby přece jen mírně opadl. Lidé se přesunuli do mosteckého autokempu, kde se konaly oslavy dne obce. Na nich vystoupila celá řada hudebních skupin. Největším lákadlem bylo představení uskupení Hamleti s Daliborem Gondíkem a Alešem Hámou.