Zoo Dvůr Králové vrátí do Afriky dalšího nosorožce dvourohého. Už v neděli přesune do parku Mkomazi v Tanzanii Elišku, samici kriticky ohroženého nosorožce dvourohého. Ta se v zahradě narodila v září roku 2012.

„Přípravy na cestu trvají už více než dva měsíce. Zvíře se nejprve muselo naučit procházet bednou, trávit v ní čas a být zavřené," objasňuje Jiří Hrubý, kurátor nosorožců v Zoo Dvůr Králové. Eliška odcestuje nejprve do Lipska, kde ji převezme firma DHL. Odtud leteckým speciálem zamíří do Afriky. Po několikaměsíční aklimatizaci bude postupně vypouštěna do přísně střežené rezervace uvnitř chráněného území, které je zhruba pětkrát větší než Krkonošský národní park.

Celá cesta má trvat zhruba 17 hodin. Eliška se po jejím dovršení vrátí do oblasti svých předků a stane se osmým nosorožcem, kterého královédvorská zahrada do přírody vrátila. Zoo Dvůr Králové přitom do současnosti odchovalo již 43 mláďat nosorožců. To je největší počet na světě.

Nosorožec míří ze zoo do Afriky

Na samici Elišku čeká v Africe obrovský národní park, který je přísně střežený. Nosorožci z Tanzanie přitom prakticky vymizeli kvůli aktivitám pytláků, ve volné přírodě tu žije posledních 800 jedinců tohoto druhu.

Nyní se do přirozeného prostředí i díky královédvorské zoo zvířata vrací. Podkrkonošská zahrada přitom patří k nejúspěšnějším chovatelům nosorožců na světě. I se dvěma červnovými přírůstky se tu narodilo už 43 mláďat.

Jak ale probíhá samotný přesun? Jeho nejpodstatnější část zajišťuje firma DHL, která Elišce poskytla vlastní letadlo a pokryje většinu nákladů při cestě vzduchem. Odlétat bude z Lipska, kam zvíře dopraví po vlastní ose zoologická zahrada. „Nosorožce už jsme vezli z Velké Británie, z Číny zase pandy. Máme už s přepravou zvířat určité zkušenosti," řekl k přesunu nosorožce Tomáš Zdražil z firmy DHL. Společně se samicí, která váží 900 kilogramů a bude zajištěna v 1,5 tunové bedně, poletí do Afriky také zhruba 4 tuny krmiva a vody, místo pak zbude už jen pro doprovod a leteckou posádku.

Pracovníci zahrady ale předpokládají, že krmit samici během přesunu nebudou. „Díky přepravní společnosti jde o opravdu krátký převoz. Eliška dostane porci potravy ještě před převozem, další až po vypuštění do rezervace. Na palubě povezeme seno a zeleninu, abychom ji v případě potřeby mohli nakrmit. Ale nepředpokládáme, že k tomu dojde," říká kurátor nosorožců ze Dvora Králové Jiří Hrubý. Ten po příletu v Tanzanii zůstane a zhruba 14 dní bude dohlížet na adaptaci nosorožce na africké podnebí. Dopravu z letiště v Kilimandžáru už potom hradí společnost legendárního ochranáře Tonyho Fitzjohna, která se na nosorožce specializuje. „Adaptační proces bude pozvolný, trvat může až několik měsíců. Eliška bude do rezervace vpouštěna postupně. Určitě to nebude tak, že vyběhne z bedny do lesa. Bude pod neustálou kontrolou," objasňuje Jiří Hrubý.

Spolu s Eliškou věnuje Zoo Dvůr Králové organizaci Tanzanské národní parky také 10 tisíc dolarů. Ty poputují na podporu nosorožce z konta Wildlife, které zahrada zřídila pro příspěvky na africké projekty. 

Národní park Mkomazi

Rozsáhlá oblast o ploše 3245 kilometrů čtverečních na severovýchodě Tanzanie. Plynule navazuje na obrovské území národního parku Tsavo, které se rozprostírá v sousední Keni. Tanzanská vláda v roce 1988 pověřila Tonyho Fitzjohna, aby v tu dobu pytláctvím a pasením dobytka značně zpustošenou rezervaci obnovil. Fitzjohnovi se to dařilo natolik, že se suché savany Mkomazi v roce 2008 staly národním parkem.

Kromě všeobecné ochrany území se Mkomazi věnuje zejména obnovení divoké populace psů hyenových a od roku 1997 v Mkomazi běží i záchranný program východního poddruhu nosorožce dvourohého. První nosorožci sem byli převezeni ze záchranného chovu v Jihoafrické republice v roce 1997.

Následovala trojice z chovu ZOO Dvůr Králové a v roce 2012 přibylo další trio z anglické zoo. Mkomazi se snaží pomáhat i komunitám žijícím v nejbližším okolí, například zpřístupňováním pitné vody, hygienických zařízení nebo stavbou škol.  

„Eliška je povahově výjimečný nosorožec," loučí se její kurátor

Už v neděli opustí zoologickou zahradu ve Dvoře Králové nosorožčí samice Eliška. Ta se pod Krkonošemi narodila i vyrostla. V necelých čtyřech letech na ni však čeká úplně nový život. Leteckým speciálem se totiž v rámci projektu na ochranu zvířat přesune do Tanzanie, kde bude žít v přísně střežené rezervaci Mkomazi.

„Věřím, že přesun půjde podle plánu. Eliška je povahou výjimečné zvíře. Nosorožci bývají většinou velmi plaší, ale Eliška s námi naopak v mnohém spolupracuje a veškeré přípravy usnadňuje," říká kurátor nosorožců ze Dvora Králové Jiří Hrubý. „Během dvou let by měla být Eliška schopná reprodukce a opět díky tomu rozšíří populaci nosorožců v Africe," doplňuje Hrubý.

Zoo Dvůr Králové do Tanzanie převezla tři nosorožce už v roce 2009. Ti už o dva roky později přivedli na svět první mládě, v roce 2014 potom další. Třetí přírůstek zplodil dvorský samec s partnerkou z původně jiné zahrady. Nákladný přesun zvířete přijde zahradu na 350 tisíc korun, letecké náklady ve výši stovek tisíc eur pak uhradí přepravní společnost DHL.