Letos se koná 24. ročník pohádkového festivalu. Motto zní: Pelíšek, pelíšky, pelášení. Ve středu 10. září v 16 hodin vyrazí průvod v čele s patronem akce Jiřím Lábusem a dětskou purkmistryní na Valdštejnovo náměstí. Starosta Jiří Liška zde předá klíč od města dětem.

Téma letošního festivalu Jičín město pohádky, vycházející z pověsti O Pelíškovi, obrací pozornost ke krajině Prachovských skal. Bere zřetel na chování v přírodě, její ochranu, na ekologii a také na historii místa.

Věnuje vzpomínku i jičínskému rodákovi Josefu Štefanu Kubínovi u příležitosti 150. výročí jeho narození. Jeho dílo Pelíšek v lidové paměti pomáhalo vytvářet vizi letošního festivalu. Příběh o všudybylovi, který žil ve své sluji a na úbočích údolíčka měl zahrádku se směsicí květin a bylin, se odráží v tvůrčích dílnách festivalu i v koncepci Valdštejnova náměstí a okolí.

Díky Pelíškově říši se zpívajícími potůčky a lesy, kde vítr voní jehličím, je pozornost letošního ročníku obrácena více k přírodě. Dokazují to i poeticky znějící názvy vybrané z programu, například dílen U rozkvetlé zahrádky, Dílna dešťových holí, Lapač zlých snů a podobně.

Protože některá místa v Prachovských skalách jsou spojena s Kelty, bude na Valdštejnově náměstí poblíž Pelíškovy sluje po dobu všech festivalových dnů i vesnička Keltů s ukázkami některých řemeslných činností.

Zábava v ulicích

Atmosféru doplní místa na hraní (kostkoviště, pískoviště, kuličníky, trubkoviště, prohazovadlo, chůdy, dřevěná mašinka), pohádková představení, pouliční muzicírování, jarmark, hudební vystoupení školáků na pódiích, ale i dětští kameloti nabízející Pohádkové noviny.

K zajímavostem bude patřit Kavárna Potmě se Světluškou nebo sto maskovaných bubeníků, tedy dětských účastníků průvodu, kteří se v kostýmech posadí k bubnům. V programu je i představení Cimrmanova divadla Záskok nebo venkovní projekce filmu Pelíšky na nádvoří zámku. Vrcholem bude sobotní program s ohňostrojem a skupinami No Name, a Blue Effect. Představí se a s dětmi si zatančí Honza Onder.

Festival očekává i zajímavé hosty. Jedním z nich je Zdeněk Svěrák, kterému bude uděleno čestné občanství Pohádkového města. Významným návštěvníkem festivalu bude i ochránce přírody, režisér a scenárista Václav Chaloupek. Jeho večerníčky s živými zvířaty znají děti i dospělí.

Věra Rychterová