Léto je v plném proudu. Děti si užívají nejdelších prázdnin v roce. Lidé se chtějí bavit. Náramně se jim to povedlo také během uplynulého víkendu, přestože si srpnové počasí dělalo, co chtělo.

Gulášové slavnosti v Bolehošti se už staly tradiční událostí, v Přestavlkách mají k vytvoření nové tradice nadějně nakročeno. Na zdejší Traktoriádu se už podruhé přišlo podívat okolo půl tisícovky návštěvníků.

Maďarský guláš v Čechách zdomácněl

Letos se v obci proslulé pěstováním a zpracováním zelí už počtvrté vařily, ochutnávaly, hodnotily a nakonec také snědly stovky porcí původně maďarského pokrmu, který už dávno zdomácněl také v českých kuchyních.

V Bolehošti se v přípravě nakrájených masových kostek v omáčce soutěží. Nejlepší guláš vyhodnocuje odborná porota. „Soutěžící musí splnit dvě podmínky. Za prvé musí uvařit padesát standardních porcí libovolného guláše. Za druhé dvě porce odevzdává hodnotící odborné porotě," přiblížil pravidla hlavní soutěže starosta Petr Kubíček.

V sobotu v Bolehošti soutěžilo devět gulášů. Čtyři připravili místní lidé, přespolní jich ukuchtili pět. „Letos to k nám nejdále měli kuchaři z Jablonného nad Orlicí. V minulosti k nám přijeli vařit z Dobrušky či až z Potštějna ," dodal Kubíček.

Připravovali se především klasické guláše segedínský, hovězí. Vařili se také speciality třeba ze zvěřiny. Úpravy gulášů a jejich dochucování byly opět velmi pestré. „Už se nám stalo, že se guláš snědl tak rychle, že se na porotu ani nedostalo," usmívá se u vstupu do areálu starosta.

Odborná porota vyhodnotila nejlepším gulášem výtvor bolehošťského Sokola. Na druhém místě skončili místní myslivci. Třetí místo obsadili hasiči z Kvasin. V hlasování diváků si nejlepší dva kolektivy kuchařů pořadí vyměnily. Cenu za nejoriginálnější stánek opět brali Sokolové z Bolehoště. Vloni se počasí povedlo a přišlo sedm stovek návštěvníků. Letos areál před obecním úřadem překvapilo pár přeháněk, ty však návštěvníky neodradily. Přišel jich stejný počet.

Traktoriáda: tah, zručnost a sprint

V Přestavlkách před třemi lety přemýšleli dobrovolní hasiči, čím by zpestřili život v malé obci na trase Kostelec nad Orlicí Choceň. „Hasičské závody mají skoro všude. Řekli jsme si, že musíme jít do něčeho originálního. Inspirovali jsme se traktorovými závody v Německu, kde má tento netradiční motosport dlouhou tradici. Tam se závodů účastní speciální stroje. U nás soutěží běžné traktory z tovární výroby," přiblížil Přestavlckou traktoriádu za pořadatelský tým Marek Witczak.

Před dvěma lety se uskutečnila první traktoriáda a po roční pauze se v sobotu závodilo podruhé. Na desítku soutěžících čekaly tři disciplíny: jízda zručnosti, silová disciplína tah a rychlostní disciplína sprint. Soutěžilo se ve dvou „váhových" kategoriích. V tahu šest malotraktorů za sebou tahalo válec. Čtyři velké stroje za válec připojovaly ještě valník naložený hlínou. Pro jízdu zručnosti byla vytyčená speciální trať se spoustou zatáček, terénními vlnami a brody jámami napuštěnými vodou.

Kulturní program s tombolou doplnily prezentace nové traktorové techniky renomovaných firem. V sousedství moderních strojů nechyběly ani historické kousky. „Soutěžící k nám přijeli ze vzdálenosti do sta kilometrů. S organizací pomohla Sboru dobrovolných hasičů řada přátel a příznivců. Myslím si, že se Přestavlcká traktoriáda ujala báječně. Svědčí o tom půltisícová návštěva. A to se dnes honily na obloze mraky a párkrát nám zapršelo," pochvaloval si Marek Witczak účast diváků i správné soutěžní zanícení jezdců: „Závodníci se dokázali před diváky vyburcovat k výborným výkonů. Předvedli lidem atraktivní šou."