Vedle gladiol tu příchozí obdivovali skvostné růže, barvami hýřící jiřiny i honosné lilie. Dopoledne program oživila hudba Pavla Šejna, odpoledne vyhrávala Příchvojanka. To už se s návštěvníky pozdravila Hana Maciuchová.

„Ptejte se mě, na co chcete, klidně i na kolegy," oslovila posluchače tato milá, šarmantní dáma. Jednu z nových odrůd gladiol pak pokřtila na Abušku. Tak doma říkali mamince herečky, když byla malou holčičkou. Druhý semenáček měl být pojmenován Hejlovka, což se umělkyni zdálo pro tak něžný květ hanlivé, tak název zjemnila na Hana a Hejlová. 

Více jak patnáct set lidí zavítalo o víkendu do areálu místní základní školy na čtyřiačtyřicátou výstavu mečíků. Uspořádala ji místní zahrádkářská organizace, která nachystala i zajímavý doprovodný program.

Od hlavní aktérky Libuše Jampílkové jsme se dozvěděli, že křehké mečíky tu prezentovalo šest vystavovatelů. Představili 750 květů 374 druhů. Pestrá byla i expozice jiřin Ladislava Brzáka. Květy nádherně naaranžovaly Klára Novotná a Martina Červená, zapojil se i Jiří Kubela. Zpestřením výstavy byl křest nových semenáčků.

V sobotu jim dala nové jméno herečka Hana Maciuchová, v neděli Karel Štědrý. „Semenáček vznikne opylováním květů. Květina pak vytvoří semínka, která se vysévají, vyroste hlíza, která třetím nebo čtvrtým rokem vykvete. Když je kvalitní, tak ji slavnostně pokřtíme. Je to dlouhodobá záležitost," poučuje nás členka sedmatřicetičlenné organizace.