Pěvecké soutěže jsou fenoménem posledních let. Do řady nejúspěšnějších patří i Česko zpívá, která ač s celorepublikovým dosahem, má výraznou vazbu na region Podkrkonoší.

Vyhlašuje ji občanské sdružení Taneční škola Bonifác ze Rtyně v Podkrkonoší a finále hostí trutnovské společenské centrum Uffo. „Z úspěšných účastníků předchozích osmi ročníků můžeme jmenovat například Evu Matějovskou, Michala Horáka, Michala Šepse, Dianu Kalashovou nebo Markétu Konvičkovou," připomněla Helena Šebestová z umělecká agentura Art Presto, která soutěž organizuje.

Kdo by se chtěl do seznamu přiřadit, má nyní šanci. Devátý ročník už je otevřený a přihlašovat se lze do tří kategorií: 9 14 let, 15 26 let a nad 26 let.

Patronkou soutěže je zpěvačka ze Rtyně Kamila Nývltová, sólistka Hudebního divadla Karlín, divadla Broadway a divadla Hybernia v Praze, které podobná pěvecká soutěž pomohla odstartovat úspěšnou kariéru. „Jestli hezky zpíváte a chtěli byste se zpěvu věnovat, tak neváhejte," vzkazuje. „Získáte skvělou zkušenost, otrkáte se, budete si moci vyzkoušet, jaké je to zpívat veřejně, a vyslechnout si názor profesionálů. To vás může posunout dál," dodává. Navíc jednou z výher je profesionální studiová nahrávka, což se leckdy nepoštěstí ani dětem na konzervatoři.

Pěvecké výkony ohodnotí zkušená porota složená z producentů, manažerů, hudebních profesionálů a celebrit. Prestiž soutěže již podpořili například profesor zpěvu Eduard Klezla, hudební producent Milan Herman, zpěváci Bohouš Josef, Zdeněk Podhůrský, Tomáš Savka či zpěvačka Renata Drössler, zástupci Českého rozhlasu a další.