V roce 1935 byl kostelík svatého Mikuláše převezen do Hradce Králové do Jiráskových sadů z obce Poľana. Od té doby už jenom chátrá. Proto se ho magistrát chystá nechat opravit.

„Jeho stav je hodně špatný,  dělaly se jen dílčí úpravy," řekl Jindřich Vedlich, náměstek primátora. „Když to řeknu kulantně, není ve stoprocentní kondici," řekl už na začátku letošního roku Milan Augustýn Jareš, protopresbyter pravoslavné církve, jež zde má každou neděli své svaté liturgie, tedy mše.

Rekonstrukce ale nebude levná záležitost, město počítá s částkou až 20 milionů korun, proto chce prostředky získat pomocí norských fondů. „Fondy by hradily asi sedmdesát procent celkových nákladů, zbytek by doplatilo město. Církev se podílet nebude, protože stavbu nevlastní," doplnil náměstek primátora Martin Soukup.

Při rekonstrukci roubené stavby budou použity původní stavební postupy i moderní zařízení. Po dobu opravy bude nad kostelem vystavěna klimatizovaná hala. Poslouží i k tomu, že krátkodobým zvýšením teploty na 70 stupňů Celsia zničí dřevokazné houby a hmyz. Kostel by měl dostat i moderní zařízení, které v něm v budoucnu zajistí udržení stabilní teploty a vlhkosti. Kostelu přibude hromosvod, opravou projde oltář a nástěnné malby i oplocení. Pokud vše dobře půjde, hotovo by mohlo být v roce 2016.

V Habuře si hradecký kostel obkreslili

Hradec Králové - Nevšední stavba má nevšední osud. Chrám svatého Mikuláše 
v Jiráskových sadech je více než 500 let starý, přesto v Hradci stojí teprve od roku 1935.

Jak se to mohlo stát? Kostel se prostě přestěhoval, původně totiž stál v obci Habura na východním Slovensku. V polovině 18. století jej Habura prodala do sousední obce Nová Poľana. Od ní ho Hradec koupil za vlády starosty Josefa Václava Bohuslava Pilnáčka.

„Není to nic výjimečného. Takto se stěhovalo za první republiky až sedm kostelů," říká protopresbyter pravoslavné církve Milan Augustýn Jareš. Před osmi lety se na Slovensku objevily debaty, že by se hradecký kostel mohl vrátit zpět do Habury, protože se prý první prodej do Nové Poľany uskutečnil bez řádné smlouvy.

Hradec Králové tehdy možnost vrácení kostela jednoznačně odmítl. Architekti a stavbaři z Habury si nakonec v Hradci udělali plány kostela a jeho kopii v roce 2011 postavili v Habuře, která je od Hradce Králové vzdálená 600 kilometrů.