Vznikly v Tibetu, absolvovaly dalekou cestu do střední Evropy a symbolicky se do Tibetu vrátí.

Sošky, šperky, mísy, modlitební mlýnky i thangky přilákaly na výstavu do Městského muzea nebývalé množství návštěvníků. A ti se nejen zajímali, ale i pomáhali. „Prodaly se předměty za víc jak 70 tisíc korun. To mnohonásobně předčilo naše očekávání. V částce jsou zahrnuté i certifikáty na školu, dům a kozu," potvrdila kurátorka výstavy Vendula Pospíšilová.

NAUČIT SE PÁR NEPÁLSKÝCH VĚT se na výstavě Umění tibetské thangky mohli i žáci žacléřské základy, kteří při návštěvě zvládli i tisk ochranné Lungty. Úspěch naznačila už vernisáž, kde za jediný podvečer návštěvníci utratili skoro 10 tisíc. „Zahájení je vždy trochu specifické a lidé mají tendenci si něco koupit. Ale zájem pokračoval," doplnila ředitelka muzea Ilona Fidlerová.

Výtěžek dostane organizace Namasté Nepál, která za výstavou stojí. „Čistý zisk je lehce nad polovinou vybrané částky, zhruba 36 tisíc. To je na město velikosti Žacléře velmi slušná částka," sdělil ředitel neziskovky Tomáš Beránek.

Největší zájem byl o thangky, tedy malované nebo vyšívané svitkové obrazy a kovové předměty. „Na jedné straně lidé kupovali drobnosti, jako přívěsky či amulety, ale prodaly se i mísy a modlitební mlýnky, což už není úplně běžné. Nejdražší prodanou položkou byla thangka za 3 tisíce," dodal Tomáš Beránek.

Do kterého místa Tibetu peníze půjdou není ještě jasné, určitě ale pomohou rekonstruovat některou z tamních škol. „O jedné potřebné víme a stejný záměr má jedna organizace z Indie. Možná spojíme síly a peníze dáme dohromady. Pokud by se nám ale na dalších akcích podařilo sehnat dostatek prostředků, šli bychom vlastní cestou," dodal Tomáš Beránek.