Mezi největší hvězdy patří americký herec a muzikant Dante Terrell Smith v hudební branži známý spíše jako Mos Def. Dalším tahákem je Otis Jackson z Kalifornie, který hraje pod přezdívkou Madlib. Ze slovenských interpretů je to Majk Spirit, který získal minulý rok Slávika za objev roku a nejlepší videoklip. Z českých interpretů se představí Prago Union nebo PSH.

Mezi padesátkou nejlepších festivalů

Chybět nebude ani tradiční rajčatová bitva nebo soutěž ve street dance. Podruhé tu také bude „battle", tedy bitva, kdy mohou návštěvníci rappovat proti sobě. Při horkém počasí mohou také posluchači navštívit bazén, který má kapacitu až šest set lidí. Festival se také snaží být zelený, nově se bude dávat pivo do recyklovatelných kelímků, které se budou omývat na místě.

Hip Hop Kemp byl vybrán americkou televizí CNN mezi padesát letních festivalů, které stojí za to navštívit. Objevil se tak ve společnosti světových festivalů jako Creamfields nebo Glastonbury. Loňský ročník navštívilo zhruba dvacet čtyři tisíc příznivců hip hopové muziky, letos se čeká návštěva obdobná.

Pro tisíce posluchačů je připravená bezplatná kyvadlová doprava od autobusového terminálu a hlavního nádraží. Kdo přijede autem, musí si připravit sto padesát korun, za karavan pět set. Organizátoři také spolupracují s taxi službou, která má stanoviště přímo v areálu.

Klid ohlídají 
i policisté z Polska

Na akci se kromě návštěvníků začínají chystat i policisté. Hradec čekají i dopravní omezení. „V ulici Jana Černého bude od restaurace U Letců až k letišti zákaz zastavení," upřesnila policejní mluvčí Ježková.

Policisté se budou maximálně snažit o to, aby na silnice nevyjel nikdo opilý. Na Hip Hop Kempu navíc české policii bude pomáhat desítka kolegů z Polska, kteří se zaměří přímo na své krajany.

Strážníci se také pokusí ohlídat případné zloděje. Důležitá je ale prevence. „Pokud opustíte stan, vezměte si cennosti s sebou. V případě problémů vyhledejte policisty, kteří vám rádi pomohou," řekla Ježková. I z tohoto důvodu je v areálu Festivalparku úschovna, kam si návštěvníci mohou svoje cennosti odložit za dvacet korun. Úschovna slouží také jako místo ztrát a nálezů.   (som)