Zanícený zub dokáže pěkně potrápit. A nejen člověka. Místní zoologická zahrada musela řešit dlouhodobé problémy chrupu u sedmnáctileté samice nosorožce dvourohého Joly.

Specialista z Německa ji musel vytrhnout dva zuby. Je to náročný úkon, protože tlama se otevírá pouze pod malým úhlem a k mohutným třenovým zubům a stoličkám je velmi obtížný přístup.

„Jola má problémy s příjmem, respektive zpracováním potravy, což i přes speciální dietu vede ke zhoršení její tělesné kondice. Během předchozích vyšetření, kterých se kromě veterinářů zoo Jiřího Váhaly a Lukáše Pavlačíka, účastnil také Stanislav Mazánek ze zoo Brno a veterinární lékaři manželé Seitlovi, jsme zjistili nadměrný výskyt zubního kamene, ale i možnost zánětlivých ložisek pod některými zuby.

Případné odstranění zubů by byl náročný zákrok, a proto jsme oslovili německého specialistu na chrup koní Timo Zwicka," uvedl zoolog Jiří Hrubý. Ten souhlasil a uskutečnilo se tak třetí nejrozsáhlejší vyšetření chrupu Joly. Při něm byl objeven zánět pod druhým a třetím třenovým zubem na pravé straně horní čelisti. „Zuby byly extrahovány, ale bylo zjištěno, že zánět zasahuje i pod první stoličku, ta však prozatím vyjmuta nebyla. Dále byla provedena kontrola ostatních zubů a korekce ostrých hran a výstupků. Zákrok trval asi hodinu a nosorožec musel být uspán.

„Odpoledne již rána nekrvácela a zvíře přijímalo potravu. Rána by se měla zacelit do dvou týdnů a doufáme, že zákrok povede ke zlepšení příjmu potravy nosorožce a hlavně uleví od bolesti, která musela zánět provázet," sdělil zoolog Hrubý.

V minulosti už v zoo odborníci ošetřovali ulomený a zhnisaný kel slona nebo ulomený zub tygřice.