Realizovalo ale i řadu oprav z vlastních zdrojů. Za cíl si dalo také ponížit zadluženost. I této mety dosáhlo.

Také v tomto období pokračovala další etapa kanalizace, a to za 37 milionů korun (28 milionů dotace). Budování kanalizace bylo v Sobotce zahájeno v roce 2003. Odkanalizování celého města bude pokračovat. „Chystá se čtvrtá etapa, která je podmínkou k tomu, aby se mohla opravit silnice mezi Sobotkou a Kostí. Kanalizace tak dosáhne k ulici Na Celné, propojí Březenskou s ulicí U Stadionu," informuje starosta Stanislav Tlášek, který si v tomto volebním období pochvaloval výraznou podporu kraje.

V souvislosti s odkanalizováním města vznikla i petice. Obyvatelé Špálovy ulice a lokality směrem k bývalé Nově prosazovali její vybudování, vše ale záviselo na zřízení přečerpávací stanice. „Bylo by to velice nákladné, nedostali bychom ani dotaci. Lidé tu musejí i nadále využívat septiky s přepouštěním do dešťové kanalizace," vysvětluje starosta k požadavku místních.

Pokračovala i další etapa plynofikace města. Pro Sobotecké i občany z okolí se podařilo otevřít nový sběrný dvůr za třináct milionů korun (devadesátiprocentní dotace). Velkou akcí byl i nový vodovod do Staňkovy Lhoty za téměř 3 miliony korun, i když jeho budování provázel nemalý rozruch poté, co se místní Martin Picek odmítl na nový řad připojit. „Šachty jsou instalovány na nevhodná místa. Navíc jsou proti stejným certifikovaným jiných výrobců zbytečně drahé," tvrdil. Rozhodl se, že nebude s vodohospodáři spolupracovat a vybudoval si vlastní studnu. Všichni ostatní se na vodovod napojili.

Podařilo se zrealizovat opravu komunikací a chodníků v Bezručově a Zahradní ulici (5 milionů), renovaci domu č. 6 na náměstí. Vloni se změnila podoba Malého náměstí, kde se zrodilo jedno z malebných zákoutí.

Rozmach přišel v letošním roce. Radnice získala pět milionů na zateplení mateřské školy, přidala svých pět milionů a budova se dočká nových oken, vstupních dveří, zateplení i nové fasády. Zahájena byla rekonstrukce chodníků v Jičínské ulici včetně nového bezpečného přechodu u základní školy. Nového vrtu se dočkalo koupaliště, čímž se vyřešilo dostatečné zásobování vodou.

Kultura

Nezaklopýtla ani kultura. Úspěšně pokračovala oprava kulturních památek. Šrámkova Sobotka, festival českého jazyka, akce, která na sklonku školního roku přivádí do města studenty i učitele, je stále populární. Jejím novým oživením je Třešňový jarmark. Díky iniciativě doktora Jana Samšiňáka výrazně v posledních letech ožil Šolcův statek. Rekordní počet návštěvníků přilákal do města srpnový Sobotecký jarmark s řemeslnými trhy.

O Sobotce se zkrátka ví, výmluvně o tom hovoří i celkem vysoká návštěvnost zámku Humprecht. I tady se za poslední čtyři roky dařilo. Opraveny jsou toalety, pokračuje oprava ochozu, renovací prošla Hodovní síň. Postupným skácením vzrostlých stromů se zlepšil výhled z Humprechtu na městečko a z okolní krajiny na kouzelný zámek.

Dluhy

„Územní plán, to cítím jako obrovskou prohru. Je ostudou, že jsme ho nedokázali za dvě volební období prosadit. Už jsme za něho zaplatili šest set tisíc korun. Jednoznačně je chyba v přístupu úředníků," zlobí se starosta Stanislav Tlášek. Chybějící dokument blokuje výstavbu rodinných domů, ale například i vybudování benzinové pumpy. 

Koho máme na radnici
Jak dopadly v Sobotce komunální volby v roce 2010 v porovnání s rokem 2006?
• Sobotka je netypická v tom, že si tam velkou většinu zastupitelských míst rozdělily celostátně etablované strany.
• KDU-ČSL obhájila jen tři ze čtyř mandátů, neobhájila tedy vítězství z roku 2006
• volby vyhrála v roce 2010 nová TOP09 se čtyřmi mandáty
• ČSSD obhájila tři mandáty
• ODS obhájila ze tří mandátů jediný
• KSČM opět neuspěla
• nezávislí kandidáti postavili v roce 2006 dvě kandidátky, získali tři, resp. dva mandáty, v roce 2010 jen jeden,
(SNK Živá Sobotka získalo čtyři zastupitelská křesla)
Rada byla zvolena na ustavující schůzi 9. listopadu 2010. Vznikla koalice křesťanských demokratů, nezávislých a TOP09
Ještě před jejím ustanovením se vzdal mandátu Jiří Suchánek (SNK ŽS), kterého nahradil Petr Macoun
Starostou byl zvolen Stanislav Tlášek (obhájil)
místostarostou Jan Janatka
radní: Lubor Jenček, Luboš Patka, Barbora Špicarová Stašková

Patnáctičlenné zastupitelstvo je rozloženo takto:

Zastupitelé – SNK ŽS
Janatka Jan
Špicarová Stašková Barbora
Suchánek Jiří
Vejnárková Dana
KDU-ČSL
Tlášek Stanislav
Jirásek Jan
Knapová Jana
ODS
Kozák Pavel
TOP09
Patka Luboš
Jenček Lubor
Picek Martin
Bašová Renata
ČSSD
Šolc Jaroslav
Kolomazník Slavomír
Mikulecká Irena 

Největší projekt

KANALIZACE MĚSTA.

Z budování kanalizace v Sobotce.

V roce 2011 pokračovala třetí etapa kanalizace za 37 milionů korun. Městu se podařilo na akci získat dotaci ve výši 28 milionů korun. Projekt není u konce, v plánu je IV. etapa . 

Největší dluh

Územní plán Sobotky.

ÚZEMNÍ PLÁN. Jeho realizace se táhne od roku 2006. Starosta Stanislav Tlášek to cítí jako největší dluh za dvě volební období. Na vině je podle něho laxnost úředníků. Kvůli prodlevě se nemůže v Sobotce například stavět. 

Největší průšvih

Z místa tragické nehody v Sobotce.

SMRT DĚTÍ. Hra na trávníku před domem skončila pro dvě děti předškolního věku vloni v květnu tragicky. Nic netušící oběti smetl řidič osobního vozidla. Ukázalo se, že měl vážné zdravotní problémy. 

Zatím co se poplatky mírně navýšily, zadluženost razantně klesla

Poplatky a ceny – V roce 2010 byla cena vodného a stočného 66 korun včetně DPH za metr krychlový. Aktuálně platíme 78,95 korun i s daní.
Poplatek za svoz a likvidaci komunálního odpadu v tomto volebním období vzrostl zhruba o čtyři až pět procent. Sobotečtí mají poplatky odvozeny od velikosti popelnic a četnosti svozů. Vezmeme – li klasickou popelnici o objemu 110 až 120 litrů s týdenním svozem, tady vzrostla poplatná částka z 2 244 korun na 2 340.

V roce 2011 se zvýšily i poplatky ze psů, a to o padesát procent. Nejde však o žádný závratný přísun peněz do městské pokladny, ročně vybere radnice od pejskařů zhruba osmdesát tisíc korun. Vzhledem k velikosti města s 2 345 obyvateli tu není zavedena městská doprava. 

Hospodaření města – Zastupitelstvo, které se v roce 2010 ujalo vlády, převzalo město s dluhy ve výši téměř 18 milionů korun.

„Usilovali jsme o to, abychom během čtyř let zadluženost snížili, což se nám povedlo. Úvěry jsme čerpali zejména na kanalizaci a opravy v ulici Zahradní a Bezručově," uvedl starosta Stanislav Tlášek. K 30. září 2014 už bude Sobotka splácet pouze 4 miliony 380 tisíc korun.

Vedení města po sobě nezanechává prázdný stůl. Pro nové zastupitelstvo připravilo projekt zateplení zdravotnického střediska. Letos získalo na šestimilionovou akci dotaci pět milionů korun. Budovu čeká v příštím roce zateplení fasády a půdních prostor, výměna oken a také hlavních dveří.

Bolesti – Mimo radnici šlo uzavření zdejšího vlakového nádraží, které dnes funguje už pouze jako zastávka. I když je budova v pořádku, toalety jsou nedostupné. Cestující najdou pomoc hned naproti přes silnici v nově otevřené restauraci Burovna. Mimořádná sešlost v sále spořitelny se uskutečnila v říjnu v roce 2011. Petice maminek vyvolala debatu, jak řešit dopravní situaci u sobotecké školy. Jednalo se především o bezpečnějším přechodu. Město zde nejdříve prořezalo lípy a přechod razantněji vyznačilo. Nyní se v rámci rekonstrukce chodníků v Jičínské ulice přechod zkrátí a do vozovky bude vybíhat zúžená chodníková plocha. Přechod bude nasvícen a opatřen reflexními značkami. Situace u školy by se měla zpřehlednit. 

Rozvíjelo se město během posledních čtyř let podle vašich představ?

Hana Hýlová
Sobotka
Jsem celkově spokojená. Moc se mi líbí oprava náměstí, zadělali díry v silnicích. Momentálně se dodělávají chodníky, což městu také prospěje. Jediné, co mi vadí, že v některých ulicích není slyšet rozhlas.

Monika Holanová
Staňkova Lhota
Problematické jsou některé chodníky, na které se nedá zajet s kočárkem. Mohli by také vylepšit park za městským úřadem a vybudovat něco pro děti. Momentálně je tam jen pár rozbitých laviček a jinak nic.

Vratislav Kopecký
Sobotka
Na vedení města si nemohu stěžovat. Jedinou chybu vidím v nefunkčním rozhlase, nedostane se k nám kvůli tomu spousta důležitých informací. Potom se na radnici diví, že lidé nechodí na veřejná zasedání.

Jan Ajchler
Sobotka
Městu prospěla oprava Malého náměstí, které bylo vydlážděno a přibyly zde nové lampy. Chybí mi tu ale vyžití pro mladé lidi, především v zimě zde není, co dělat. Máme tu pouze horolezeckou stěnu.

Blanka Ulrychová
Sobotka
Předešlé volební období hodnotím rozhodně kladně. Pokud by na radnici měli peníze, určitě by ještě něco vylepšili. Chci vyzdvihnout stav našeho náměstí, které je čisté a udržované – oprava mu prospěla.

Alena Kuželová
Sobotka
V Sobotce mi téměř nic nechybí. Nejsem ale spokojená s tím, že u nás ve čtvrti Vodňany není slyšet rozhlas, pamatuji si, že dříve fungoval bez problémů. Město se perfektně stará o chodníky a silnice.