Loni se národní kulturní památka dočkala také odpovídajícího zázemí nové budovy Třebechovického muzea betlémů, která sídlí hned na náměstí. Podle starosty Jiřího Němce jde ve městě o rozhodně největší událost za poslední čtyři roky.

Co dalšího se ve městě podařilo? Zprovoznily se nové prostory domu dětí a mládeže, rozsáhlé opravy zvelebily základní školu, nového zázemí se dočkali dobrovolní hasiči, v současnosti probíhá rekonstrukce kulturního domu. Za uplynulé čtyři roky se udělaly dvě stezky pro pěší a cyklisty, vybudovala se nová ledová plocha na zimním stadionu, revitalizace se dočkala i městská zeleň. Místní si chválí například pěknou květinovou úpravu náměstí, Heldova parku, na první pohled zaujme budova městského úřadu, která je osazená rozkvetlými truhlíky v oknech.

Celkem bylo na všechny investiční a významné akce vynaloženo zhruba 91 milionů. Necelých 50 milionů šlo z dotací.

„Musím uznat, že je to tu hezké. Třebechovice se mění k lepšímu, přibývá tu zeleně. Na druhou stranu občas se člověk v noci bojí jít přes náměstí," poukazuje na problém s romskou komunitou Miluše Pařízková.

Město má zkrátka nálepku oblíbené romské lokality. „V posledních letech se to tu z nějakého důvodu stalo vyhledávaným domovem nepřizpůsobivých lidí," svěřila se Deníku jedna z místních obyvatelek, která si z důvodu zachování soukromí nepřála být jmenována.

Romové dělají hluk na náměstí, nejhorším problémem je však jejich bydlení v bývalém pivovaru, kterému se lidé raději zdaleka vyhýbají.

Třebechovicím nelichotí ani vzhled hlavního tahu městem od sokolovny k restauraci Na Roli. Otlučené domy, minimum zeleně a prázdné špinavé výlohy bývalých obchodů. To vše přispívá k dojmu, jakoby tudy nedávno prošla válka. Nadávky místních míří i na chátrající budovu mlýna nedaleko místního kostela. Naopak čtvrti mimo hlavní průjezd jsou upravené a úhledné.

Výsledek inventury? Město se poslední čtyři roky snaží a to začíná být znát. Zatím ale pomalu.

Koho máme na radnici:

Jiří Němec je starostou Třebechovic pod Orebem od roku 2002, v letošním roce opět kandiduje, obec by tak mohl vést po čtvrté za sebou.

Z devíti kandidujících volebních stran se při minulých komunálních volbách do zastupitelstva města dostalo sedm z nich: Nestraníci (6 mandátů), KDU ČSL (mandátů), ČSSD (3 mandáty), ODS ( mandáty), Šance pro veřejnost (2 mandáty), KSČM (1 mandát) a Věci veřejné (1 mandát).

V sedmičlenné radě města zasedli 4 Nestraníci, 2 členové KDU-ČSL a 1 zástupce ČSSD.

Během volebního období došlo k výměně tří zastupitelů a zároveň radních Zdeňka Třešky z důvodu úmrtí a Josefa Michálka a Michala Haviára z osobních důvodů.

Do zastupitelstva za ně přišli Zdeněk Horák, Jiří Nejman a Stanislav Jech. Do rady města přišli Jaroslav Bartoš, , Miroslav Hofman a na přechodnou dobu Michal Haviár.

Zastupitelstvo města

Jiří Němec, starosta
Roman Drašnar, místostarosta
Kamil Dörre, radní
David Pellar, radní
Milan Kynos, radní
Miroslav Hofman, radní
Jaroslav Bartoš, radní
Michal Dvořák
Michal Dvořák
Tomáš Adamec
Vladimír Derner
Václav Derner
Jiří Pospíšil
Stanislav Jech
Jiří Voslář
Jindřich Drozd
Martina Andrysová
David Malý
Emil Richter
Petr Václavek
Jiří Nejman
Zdeněk Horák

Třebechovické muzeum betlémů - unikátní Proboštův betlém v novém prostředí v Třebechovicích pod Orebem.ÚSPĚCH: MUZEUMMuzeum betlémů byla největší investicí Třebechovic za poslední čtyři roky. Stavba stála 46 milionů, z toho město uhradilo 3,9 milionů, zbytek pokryly dotace.

PRŮŠVIH: KRÁDEŽRadní a zastupitel Michal Haviar byl na konci letošního ledna obviněn, že načerno odebírá proud. Na své funkce kvůli aféře tehdy ihned rezignoval.

DLUH: MĚLČANYVodní dílo Mělčany čeká na svou realizaci léta. Ochránilo by centrum města a místní část Polánky před povodněmi na řece Dědině. Investorem díla je Povodí Labe.

Třebechovice nadchly i první dámu

První dáma Ivana Zemanová během návštěvy na Třebechovicku.Původně měla přijet společně se svým manželem, prezidentem Milošem Zemanem, v dubnu na třídenní návštěvu Královéhradeckého kraje. Z toho však sešlo a první dáma Ivana Zemanová se místo toho o dva týdny později přijela povídat do Třebechovic a Podorlického skanzenu v Krňovicích.

Při své návštěvě manželka prezidenta nešetřila úsměvy. Nadchlo ji Třebechovické muzeum betlémů, odkud si hned dva betlémy odvážela domů i skanzen, kde si zkusila, jak se dříve tkalo, podívala se na čerstvě narozené hříbě i na to, jak naši předci mleli mouku.

„Je to úžasné. Všechno je tu naprosto autentické," nešetřila slovy chvály Ivana Zemanová, které se v Třebechovicích natolik líbilo, že slíbila, že se tu určitě ráda znovu zastaví. 

Zadlužení města se rok od roku snižuje, jde o zhruba 50 milionůODPADY: „Město již řadu let řeší úhradu za svoz a odstraňování komunálního odpadu smluvním vztahem s občany, s možností volby frekvence svozu. Celkově vychází průměr zhruba 460 korun na osobu za rok," uvádí starosta města Jiří Němec.

POPLATKY ZA VODU: Poplatky za vodu mají Třebechovice stejné jako Hradec. Cena vodného a stočného je tedy 85,55 korun za metr krychlový včetně DPH.

DLUH MĚSTA: Nejvíce zadlužené bylo město v roce 2000 za bývalého starosty. „Jistina ke 31.12. 2000 a skutečně zaplacené úroky od tohoto data dosáhly částky 62,9 milionů korun. Od té doby hodnota klesá, jistina dluhu k 31.12. 2014 v součtu s kvalifikovaným odhadem celkové sumy úroků bude zhruba 50,5 milionů," udává přesná čísla starosta.

Rozvíjely se Třebechovice poslední čtyři roky dle vašich představ?

MILUŠE PAŘÍZKOVÁ, 22 let

Výhodou Třebechovic je, že máme všude blízko. Naopak vadí mi například to, že si tu není kde posedět. Chybí mi kvalitní cukrárna nebo restaurace, která tu je v podstatě jen jedna.

TOMÁŠ MICHÁLEK, 23 let

Oceňuji tu krásnou předvánoční atmosféru, která tu vždy panuje. Každou adventní neděli je tu buď koncert, ohňostroj, nebo výstava betlémů. Vadí mi odpadky tady v lesích, ale to je asi všude.

MARKÉTA ŠABRŠULOVÁ, 21 let

Líbí se mi nové cyklostezky, jsou totiž vhodné i pro bruslaře. Trochu mi ale vadí místní Penny Market, který pomalu likviduje okolní kamenné obchody, které jeho cenám nemohou konkurovat.