Na scénu tak vstupuje jičínská komise životního prostředí, která stavebníkům radí, jak tento zvláště chráněný druh ochránit.

„Rekonstrukce budov v hnízdním období rorýse může být škodlivým zásahem do jeho přirozeného vývoje. Pokud je rekonstrukce budovy, kterou rorýs opakovaně obývá, do jeho hnízdního období naplánována, je nutné požádat o povolení výjimky z ochranných podmínek Krajský úřad Královéhradeckého kraje, odbor životního prostředí a zemědělství," uvádí vedoucí odboru životního prostředí Jana Mušková s tím, že úřad žádost posoudí a vydá rozhodnutí, zahrnující zpravidla podmínky a opatření, která rorýsům co nejméně znepříjemní život.

„Nejlepší je mít hlavní zásady zapracované již v projektu a předejít tak nepříjemným překvapením v podobě náročných podmínek, se kterými stavebník nepočítal," říká vedoucí odboru a dodává, že jičínský stavební úřad dostal seznam monitorovaných míst, kde tyto chráněné druhy ptactva hnízdí, a bude předem informovat jak stavebníky, tak odbor životního prostředí. Monitoring hnízdišť provádí Petra Zíková z přírodovědného oddělení Regionálního muzea a galerie Jičín.

„Monitoring hnízdišť rorýsů byl proveden v předchozích třech letech, a to na území Jičína a přilehlých obcí. Výsledky jsme předali několika zainteresovaným úřadům. Přesto v dalších letech nebyly bohužel stavební akce, které ohrožovaly hnízdiště rorýsů, včas ohlašovány.

V některých případech došlo k zateplení domu bez vytvoření náhradních hnízdišť, ve většině případů byla stavba alespoň časově posunuta a byly vyvěšeny budky pro hnízdění," uvádí Petra Zíková s tím, že tyto podmínky pro rorýse platí i pro další chráněné druhy žijící v blízkosti člověka. Například jiřiček, vlaštovek, poštolek a všech druhů netopýrů.

Vysoké sankce

Pokud rorýsi využívají budovu ke hnízdění a stavba přesto probíhá bez patřičných povolení, vystavuje se investor spolu se stavební firmou nebezpečí postihu ze strany České inspekce životního prostředí, případně odboru životního prostředí příslušného městského úřadu.

Postih

Tyto orgány státní správy a samosprávy pak mohou přijímat předběžná opatření, na základě kterých zpravidla zastaví stavební práce na nutnou dobu. Pokud to nepomůže, můžou úředníci uložit demontáž části lešení nebo omezit pracovní dobu tak, aby nedocházelo k rušivým zásahům do průběhu hnízdění. V krajním případě mohou uložit i pokutu, která v případě fyzické osoby může dosáhnout výše sto tisíc korun a u právnických osob až jeden milion .

„Je proto nutné, aby investoři před zahájením prací byli o této skutečnosti informováni, nejlépe projednáním na odboru životního prostředí, a přizpůsobili stavbu tak, aby nedošlo k rušení ptáků během hnízdění, ani k úplné likvidaci hnízdních možností. Náklady jsou minimální, ale zastavení stavby probíhající v nevhodnou dobu je pro investora velmi problematické," dodává Jana Mušková s tím, že při podezření na ohrožení rorýsů je možné kontaktovat nejbližší inspektorát České inspekce životního prostředí.