Územní studie na lokalitu po zdemolovaných kasárnách je hotova, nyní vedení města pokračuje dále. Na řadě je vypracování dokumentací pro tři přípravné fáze, které jsou nezbytnou součástí vybudování infrastruktury. Dvě z nich, konkrétně dokumentace pro územní řízení a pro stavební povolení, musí předcházet samotné výstavbě, třetí dokumentace – pro provedení stavby – může přijít až v průběhu realizace.

Jinak řečeno, město Jičín v současnosti hledá firmu, která naplánuje pro oblast kasáren položení vodovodů, teplovodů a plynovodů a dále výstavbu ulic včetně zelených ploch. Předpokládané náklady na projektanta jsou 4,5 milionu korun, přičemž z výběrového řízení může vzejít nižší, pro město příznivější cena.

Samotná výstavba sítí a infrastruktury bude stát v řádu desítek milionů korun. „Bez dokumentace vám nikdo přesnější odhad nedá. Mohu ale říct, že náklady sice budou v řádu desítek milionů, ale spíše blíže ke stovce než k jedné desítce," naznačil místostarosta Petr Hamáček.

Výstavba se uskuteční nejdříve za rok, ale pravděpodobnější je pozdější termín. Odhad, že první parcely budou k prodeji v roce 2018, je tím pádem skutečně optimistický. Kompletní zaplnění uvolněného prostoru u lipové aleje je dlouhodobou záležitostí, patrně v řádu desítek let. V oblasti má vzniknout nová obytná zóna pro stovky lidí. Vyrůst zde mají jak rodinné, tak bytové domy.

Územní studie

Jičínské vedení sice chce parcely prodat soukromým subjektům, zároveň však hodlá limitovat budoucí podobu domů. Regulativy mají zajistit, aby mezi Čeřovkou a lipovou alejí nevyrostla nevzhledná směsice domů, jež by narušovala historický ráz městské zástavby.

Tato opatření jsou obsažena v územní studii, která byla dokončena na přelomu loňského a letošního roku. Vypracovala ji firma Cuboid Architekti. Ta v minulosti zvítězila v architektonické soutěži, jejímž smyslem bylo najít nejvhodnější řešení budoucí zástavby. Architekti podle dřívějšího vyjádření města navrhli nejsmysluplnější napojení ulic na linii lipového stromořadí a na specifickou podobu Čeřovky, která je pro Jičín urbanistickou chloubou.

Jičínští také musí jednat s okresním soudem, jemuž stále patří jedna z kasárenských budov, které demolici ušly. Státní instituce ji využívá jako sklad. Jičínští spor chtějí řešit tak, že představitelům soudu, potažmo ministerstvu spravedlnosti, nabídnou výměnou jiný objekt. Jednání ale zatím posun nepřinesla.

Většina kasárenských budov padla v polovině roku 2013. Město se ke stržení odhodlalo po mnoha letech, během nichž marně hledalo pro areál využití.