O společnosti: BusLine a.s.:
patří mezi nejvýznamnější autobusové dopravce v České republice, provozuje pravidelnou, městskou i zájezdovou dopravu. Disponuje flotilou více než 480 autobusů s průměrným stářím 6,5 let, zaměstnává téměř devět set pracovníků. Působí převážně v Libereckém, Královéhradeckém, Ústeckém, Středočeském kraji a rovněž v Jihomoravském kraji. Roční výnosy jsou cca 1 mld. korun.

Akce se zúčastnily přibližně dvě stovky návštěvníků, kteří měli možnost se zdarma svézt novým minibusem i historickým autobusem Škoda RTO.

„V loňském roce jsme v rámci MHD Jičín přepravili téměř 45 tisíc cestujících, a to na více než 32 tisíc kilometrů. Vzhledem k tomu, že naše společnost uspěla ve výběrovém řízení mezi řadou dalších dopravců, nasazujeme zde do provozu zcela nový minibus Iveco-STRATOS LE37, který díky svým novým technologickým úpravám zajistí bezpečnou a pohodlnou dopravu našim cestujícím. Veřejnosti jsme dnes představili nejen tento moderní minibus, ale návštěvníci akce měli rovněž možnost posoudit technické vybavení i úroveň jízdy s autobusem Škoda RTO MTZ ze 70. let minulého století a díky tomu mohli porovnat úroveň cestování našich rodičů a prarodičů," uvedl akci generální ředitel společnosti BusLine Tomáš Roubiček.

Akci moderovala známá herečka Veronika Nová, kterou mohou v současnosti televizní diváci vidět v seriálu „První republika". „Je pro mě milým překvapením, že už jsem měla možnost se jedním z vašich historických autobusů svézt v seriálu „Vyprávěj", a to při natáčení scény – odjezd do Itálie. Takže pro mě dnešní okružní jízda autobusovým veteránem nebyla tou první, nicméně jsem si ji opět velmi užila. Je zajímavé a současně legrační to srovnat s dnešními moderními autobusy, které jsou zcela tiché, pohodlné a ekologické. Byla jsem rovněž potěšena, že na dnešní akci dorazila spousta lidí, kteří se zajímali o nový minibus, jenž jim bude zde v Jičíně zajišťovat městkou hromadnou dopravu," sdělila k akci Veronika Nová.

Společnost BusLine zvítězila ve výběrovém řízení na zajištění MHD v Jičíně na šestileté období a na základě toho nasazuje do provozu nový nízkokapacitní minibus. Jde o malý autobus s kapacitou 38 cestujících, s nízkopodlažní částí podlahy za zadní nápravou pro snadný nástup a výstup osob s omezenou pohyblivostí a rovněž pro přepravu dětského kočárku. Minibus je také vybaven výklopnou plošinou umožňující snadnou přepravu handicapovaných cestujících. Nová generace IVECO Daily s novými motory plnící exhalační normu EEV-EUR5, zavádí do této třídy malých autobusů zcela novou kvalitu – novou technologii přístrojové desky s CAN BUS elektroinstalací, větší palivové nádrže, nové výkonné dieselové motory 140 a 170 HP se systémem EGR, CRT výfukový filtr pevných částic, nový mechanismus řazení a další zlepšení.

„Dnešní prezentace byla špičkově pojatá, protože kombinace s historickým autobusem Škoda RTO té akci dala, jak bych řekl, 'patinu'. BusLine provozuje hromadnou dopravu v Jičíně od roku 2001 a vždy nabídl nejvýhodnější podmínky, které jsou dodržovány. Pevně věřím, že se obyvatelům našeho města bude novým moderním minibusem pohodlně cestovat," popřál místostarosta Jičína Vlastislav Matucha.

Nikola Bradíková

Technické parametry autobusů

Minibus Iveco-STRATOS LE37
Výrobce: Stratos
Motor: Iveco splňující normu EURO 5, obsah 2998 ccm
Palivo: NM
Obsaditelnost: 38
Počet míst k sezení: 21
Max rychlost (s omezovačem): 100km/h
Převodovka: manuální

ŠKODA RTO 706 MTZ
rok výroby: 1972
výrobce: LIAZ Rýnovice
motor: LIAZ, zdvihový objem: 11 781 cm3
převodové ústrojí: převodovka v boku s motorem, pohon zadní nápravy dvoudílným spojovacím hřídelem
počet rychlostí: 5 + 1
karoserie: celokovová
pneumatiky: 11.00-20
počet náprav: 2 – 1 zadní
celkové rozměry – délka: 10 810 mm, šířka: 2 500 mm, výška: 2 980 mm
hmotnost – celková: 14 400 kg, provozní: 8 700 kg
počet míst: 41 + 2 k sezení
maximální rychlost: 75 km/hod.