Od pondělí začali dělníci v Trutnově pracovat na „omlazení" Jiráskova náměstí. Zatímco centrum podkrkonošské metropole svým pojetím po obnově připomíná první republiku a radnice se tímto počinem vydala proti proudu času, v případě „Jiráskáče" míří do futura. Parčík u gymnázia oblékne do moderního kabátku. Naplňuje projekt Regenerace zeleně za deset milionů korun. Finanční podpora na to plyne do Trutnova ze Státního fondu životního prostředí a Ministerstva životního prostředí.

Mezi důvody, proč město k obnově jednoho z trutnovských rynků přistupuje, patří negativní dendrologický posudek stávajících stromů. „Prostor bude plošně osazen keři, trvalkami a okrasnými travami. Místo zde najde nové stromořadí i solitérní stromy. Odpočinku mají na náměstí posloužit dvě hlavní klidové zóny. Uprostřed zkrášlí park vodní prvek a novinkou se stanou betonové boxy opatřené dřevěnými lavicemi," popsala obnovu mluvčí města Veronika Svobodová.

Zahájené práce zatím vyvolávají v některých obyvatelích lokality smíšené pocity. Začalo se totiž kácet. „Ukažte mi tady nějaký nakažený a bolavý strom! Podívejte se na ty zdravé kmeny. Lípy, které národ oslavuje: omladili je a koukejte, jak vyrostly! A teď padá jedna za druhou k zemi. Hnus. Denně budu koukat z okna na nějaký beton a čučet přes náměstí na domy," rozčiloval se včera Jan Hambálek.

„Já zase nejsem zastáncem přestárlých stromů ve městě. Víte, kolik už zabily dětí? Dovnitř do stromu nikdo nevleze. I když třeba kmen vypadá zdravě, tak být fit nemusí. Věřím dendrologům, že vědí, co dělají. Jaké to jednou bude, to můžeme dnes těžko posoudit. A za dvacet let tady už asi nebudu já," vyjádřil se další místní, pan Houser.

Nejbolestnějším momentem na Jiráskově náměstí je kácení stromů

Zástupci radnice si pevně stojí za projektovou dokumentací, kterou pro vylepšení Jiráskova náměstí vypracovala trutnovská firma RSÚ – realizace sadových úprav, dětských hřišť a drobných staveb ze dřeva.

Příjemné místo 
k odpočinku

„Prostor obnoveného parku by měl být příjemným místem, vybízejícím k odpočinku," konstatoval k chystané modernizaci trutnovský starosta Ivan Adamec. „Jiráskovo náměstí se také dočká nových svítidel, integrovaných do sloupků. Další bodová světla budou zapuštěna pod lavičkami, aby dotvořila atmosféru," vysvětlil starosta. Novinkou se má stát vybudování podzemních kontejnerů na separovaný sběr. V Trutnově premiérově. A zajímavým příslibem, zřejmě i pro potenciální uživatele prostranství, je Free Wifi Hotspotu pro možnost připojení na internet.

Lidé nejsou na změnu připraveni

Zatím však v některých obyvatelích převládá spíš nostalgie a hořkost. I když si podle svých slov prohlédli vizualizace, na tak radikální změnu nejsou psychicky připraveni. „Chápeme, že je tady potřeba udělat chodníky, dlažba už byla zničená. I nové lavičky každý uvítá. Pro částečnou renovaci by tady byl každý. Ale stromy jsou krásné, opravdu nám jich je líto. Měli bychom přírodu více zachovávat než ji takhle drasticky odstraňovat," shodují se například prodavačky z místní samoobsluhy.

„Vidíme, jak to v tom parku chodí. Támhle vprosředku má být nějaká fontána. Myslím, že to bude jenom pro zlost. Je tu hodně dětí a ty ji brzy stejně zničí," předvídají rozlobené zaměstnankyně zmíněného obchodu a dodávají, že vizualizace se jim nelíbily.

Co pohled, to názor, řeklo by se. Jak bude náměstí vypadat, se uvidí. Do ukončení prací se musí občané vyrovnat s řadou omezení. Během rekonstrukce, která potrvá do listopadu, dochází k nutným opatřením kvůli bezpečnosti lidí. Plochy parku jsou pro veřejnost uzavřeny a prostranství je obehnáno provizorním oplocením. Zakázáno je od tohoto týdne také odstavování vozidel podél chodníků tvořících obvod parku.