Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Jsme škola pro aktivní rodiče a zvídavé děti“

Rychnov nad Kněžnou - Zcela jiným stylem výuky se vyznačuje Základní škola Mozaika, která sídlí v Rychnově nad Kněžnou. Co jsou její specifika, čím se škola liší, na to odpověděla Deníku ředitelka školy KAMILA ZEMANOVÁ.

10.12.2015
SDÍLEJ:

Ředitelka školy Kamila Zemanová s dětmi na školním pozemku, který se nachází nedaleko Rychnova.Foto: Základní škola Mozaika

Čím je vaše škola jiná?
Celý první stupeň pracuje v programu Začít spolu. Je to mezinárodní program, učí se v něm ve třiceti zemích světa, při výuce je tak kladen důraz na dítě a jeho individuální potřeby. Učitel má roli průvodce. Děti hodně objevují, hledají způsob, jak přijít věcem na kloub, spolupracují. Obsah učiva je stejný jako na kterékoliv jiné škole, ale výuka probíhá jiným způsobem. Pracuje se tu s pravidly, která stanovují děti a také si samy určí, co se bude dít, když je nedodrží. Jsme škola pro aktivní rodiče a zvídavé děti.

Žáci neznají typické známkování, jakým způsobem je tedy hodnotíte?
Od první třídy vedeme děti k sebehodnocení, každý den společně hodnotí svoji práci a dávají zprávu o jejím průběhu a výsledku i ostatním členům skupiny nebo třídy. Pracují se sebehodnotícími nástroji. Ve škole pravidelně využíváme také týdenní a měsíční hodnocení, to celé se pak odráží ve slovním hodnocení, které žáci dostanou od učitele na vysvědčení. Neznámkujeme až do konce deváté třídy. Na druhém stupni se děti naučí obhájit své hodnocení na základě své práce pro výstup na střední školu.

Nemají žáci problémy, když nastoupí na střední školu? Známkování totiž vůbec neznají.
Každý to nese trochu jinak, ale jsou na to dobře připraveni. Tím, že mají velký prostor se na sebe skrz tu práci dívat a hodnotit se, dává jim to jasnou zprávu, jak se jim učení daří. Odcházejí s jasným přesvědčením o tom, v čem jsou dobří, co se jim daří a kam směřují. Vědí, co je čeká.

Mají oproti jiným dětem naopak výhody?
Mají dobré verbální dovednosti, umí si vše zařídit a vyjednat, řeknou si o to, co potřebují. V tom jsou velmi zdatní. Jsou vybaveni technikami učení a plánování své práce. Vedeme všechny děti k zodpovědnosti za své učení a podporujeme jejich vnitřní motivaci k dalšímu zlepšování se a posunu.

Existují střední školy, které nabízí také alternativní výuku?
Nejsou u nás v regionu, ale objevují se. Zabývají se specifiky alternativního programu, děti pracují v nějakém systému už na základní škole a na střední ho dále rozvíjí. U nás je to ale jinak, na druhém stupni už nepracujeme podle nějakého programu, ale vycházíme z dovedností, které žáci získají. Věnujeme se projektové výuce, žáci pracují s kritérii, na základě samostatného zadání. Organizace výuky na druhém stupni se zatím podobá ostatním státním školám.

Kladete zvláštní důraz na některé předměty?
Hodně důležité jsou na naší škole jazykové dovednosti. Ve škole působí rodilí mluvčí. Také ve výuce angličtiny klademe důraz na individuální přístup. Podporujeme čtenářství, čtenářská gramotnost je zcela zásadní. Už mnoho let tu mají tradici čtenářské dílny. Děti od první třídy pracují se svou knihou, základem je hlavně porozumění textu. Máme ve škole otevřenou knihovnu a děti si mohou kdykoliv knihy vypůjčit. V matematice se zaměřujeme na logické myšlení, děti se učí podle profesora Hejného. Chceme, aby je matematika bavila a lákala k objevování a aktivnímu přemýšlení.

Ve škole je na prvním místě individuální přístup. Je to vůbec v silách učitele?
Máme menší počet dětí ve třídách, maximálně patnáct ve třídě, což samo o sobě individualizaci nahrává. Je třeba, aby se učitel nedíval na děti jako třídu, ale na jednotlivé osobnosti. Individualizaci potřebují všichni, ať jsme, jací jsme. Dobří potřebují výzvy, slabší naopak podporu. Nadaní potřebují rozvíjet talent. Je to o tom, aby učitel s dětmi dokázal navázat kontakt a hodně o nich věděl.

Děti se ve škole věnují ještě dalším projektům, jakým například?
Právě běží projekt na prvním stupni, který se nazývá Není zámek jako zámek a věnuje se historii. Děti ale jezdí také na jazykové pobyty, v Anglii byli například i žáci prvního stupně. Zřizujeme pro kluky pracovní dílnu na chodbě. Velkým projektem je Mozaika pro přírodu, děti na školním pozemku provádí environmentální aktivity – učí se například kompostovat, zahradničit, plánovat a společně mířit k cíli.

Pro jaké děti je Mozaika vhodná?
Máme tu dvě skupiny, jednu tvoří rodiče a děti, které hledají jiný přístup. Hledají školu, kde se s žáky pracuje jinak. Další skupinu tvoří rodiče dětí, které hledají pomoc. Jedná se o děti, které mají nějaký problém, ať už to jsou školní stresy nebo neúspěchy, kterým se snažíme pomoci.

Spolupracujete i se samotnými rodiči?
Máme za to, že nejen děti, ale i rodiče patří do školy. Rodiče se mohou kdykoliv přijít podívat do výuky. Upřednostňujeme osobní kontakt při řešení jakýchkoliv problémů. Komunikujeme s nimi prostřednictvím elektronické žákovské knížky. Dvakrát za rok nabízíme také školní kavárnu, kde si s rodiči popovídáme. Organizujeme také rodičovskou sobotu, kdy probíhá běžná výuka a rodiče se mohou přijít podívat.

Jak dlouho škola funguje?
V září to bude čtyřiadvacet let. V roce 1992 se otevřel nultý, první a druhý ročník. Já jsem přišla v roce 1996. Už v době, kdy byla škola založena, vznikla s vlastními smysluplnými osnovami, které jsou pro nás dodnes inspirativní.

Bylo pro vás učení v Mozaice jasnou volbou?
Podobnou cestu jsem hledala už dříve, učila jsem v malé vesnické malotřídce. Už tehdy jsem ale chtěla dělat věci jinak, tíhlo mě to k tomu – neznámkovat děti, snažila jsem se je naučit, aby mezi sebou nesoutěžily, což je právě i hlavním záměrem Mozaiky.

Vaše děti se učily v Mozaice, nebo navštěvovaly jinou školu?
Mám tři děti, dvě z nich jsou absolventi Mozaiky.

Autor: Stanislava Preclíková

10.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 25 000 Kč

Zubní lékaři Stomatolog/ Stomatochirurg. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Americká č.p. 508/22, Praha, Kontakt:finedent.ordinace@gmail.com, Profesionalita, spolehlivost, anglický, ruský jazyk výhodou, praxe min 5 let.. Pracoviště: Finedent clinic s.r.o. - americká, Americká, č.p. 508, 120 00 Praha 2. Informace: Andrey Gonchar, .

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik 44 256 Kč

Specialisté v oblasti techniky v ostatních oborech Projektant. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 44256 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Místo výkonu práce: ÚJV Řež a.s., Energoprojekt - Na Žertvách 2247/29, Praha 8 - Libeň., Kontaktní osoba: Mahdal Roman, tel.: 724 685 112, 266 173 520, e-mail: nabor@ujv.cz, , UPŘESŇUJÍCÍ INFORMACE:, ÚJV, divize EGP má zájem o pracovníka/pracovníky následujících specializací:, - Projektant systémů IO a pomocných systémů (systémy primárního okruhu a navazujících systému v jaderném ostrově), - Projektant bezpečnostních systémů , - Projektant chemicko-technologických systémů (zpracování a nakládání s radioaktivními odpady - RAO)., - Projektant systémů radiační kontroly, Požadavek minimálně 5 let praxe v oboru projekce příslušného zaměření pro reaktory typu VVER., Jazyková znalost anglického jazyka, výhoda znalost českého jazyka., , , Zaměstnanecké výhody:, - Odpovídající mzdové ohodnocení včetně výkonových odměn, - 5 týdnů dovolené a až dva dny zdravotního volna navíc, - Dotované závodní stravování (příspěvek zaměstnavatele v průměru 75 % ceny oběda), - Širokou škálu dalších rozmanitých benefitů (příspěvky na životní/penzijní pojištění, poukazy Flexi Pass na sportovní aktivity, kulturu, nákup zdravotních potřeb, cestování), - Možnost využít specifických odborných kurzů. Pracoviště: Ústav jaderného výzkumu řež a.s., energoprojekt praha, Na žertvách, č.p. 2247, 180 00 Praha 8. Informace: Roman Mahdal, +420 724 685 112,266 173 520.

Výroba - Výroba Ruční balič 14 000 Kč

Ruční baliči. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Kont.: tel: 774 562 935, , Pomocné manipulační balící práce.. Pracoviště: Ospro servis, spol. s.r.o. - místo výkonu práce praha, . Informace: Evgheni Dudco, +420 774 562 935.

Gastronomie - The Pub Praha 6 hledá kuchaře 35 000 Kč

Moderní značková restaurace The Pub Praha 6 hledá zkušeného kuchaře/kuchařku, se znalostí teplé i studené kuchyně, dynamickou osobnost se zájmem o moderní gastronomii.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
AKTUALIZOVÁNO
13 4

Zvolili si mě lidé, září vítěz Erdogan. Tohle není konec, hrozí opozice

Reklamy na veřejných místech města Brna.
10

Stojí ladem, polepená billboardy. Přibývá kol sloužících k reklamě

Legální i zcela ilegální autohoničky a mexické sukně ve Strážnici: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 23. až 24. června 2018.

Zkušenosti naberou medici i mimo Brno. Nový systém slibuje pravidelné stáže

Když byl na ultrazvuku intimních partií, postávalo kolem něj kromě dvou doktorů zhruba deset mediků. „Povětšinou studentek. Moc do smíchu mi nebylo," vzpomíná Miroslav Šenkýř z Brna. Po zavedení nového systému, který navrhují zástupci brněnské lékařské fakulty, by se hloučky studentů měly rozptýlit do různých nemocnic v kraji.

Messi určí sestavu a taktiku na Nigérii, bude mít větší pravomoce než trenér

Jeden z nejsledovanějších fotbalistů světa Lionel Messi dostal k nedělním 31. narozeninám nečekaný dárek. Argentinský bůžek se svými kumpány Mascheranem a Agüerem bude mít při určování sestavy a taktiky na úterní veledůležitý duel proti Nigérii hlavní slovo. Revolta zkušených fotbalistů proti kouči modro-bílých Sampaolimu vyústila v razantní krok Argentinského fotbalového svazu.

Slečna Fisherová konečně začala úřadovat česky

Kokainové blues je první knihou z veleúspěšné knižní série odehrávající se ve dvacátých letech minulého století v Austrálii.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT