Nedělním otevřením Svaté brány začal v královéhradecké diecézi Svatý rok milosrdenství. Slavnost zahájil krátký obřad v kostele Nanebevzetí Panny Marie, odkud průvod poutníků v čele s biskupem Janem Vokálem, došel ke katedrále, jejíž hlavní vchod sloužil jako Svatá brána. Slavnostního otevření se zúčastnily stovky věřících.

Letos se tak stalo poprvé, otevírání Svaté brány bylo tradiční záležitostí baziliky sv. Petra. Papež František však chtěl, aby se Svatý rok dostal více do života jednotlivých diecézí.

Základní přehled aktivit v diecézi:
• 2. února – Setkání řeholníků
• 19. března – Diecézní setkání mládeže
• 24. března – Zelený čtvrtek: Missa christmatis
• 21. května – Diecézní setkání dětí
• 10. června – Noc kostelů
• 20. listopadu – Zakončení Sv. roku milosrdenství
• 21. listopadu – Kněžský den

Katedrála své brány otevře častěji

Svatý rok milosrdenství, který trvá od 8. prosince do 20. listopadu následujícího roku, zdůrazňuje kostel jako místo střetávání člověka s Bohem. Aby tato možnost byla co největší, otevírací doba katedrály svatého Ducha bude tak příznivější v průběhu celé této doby. Od pondělí do pátku se katedrála zpřístupní od 9 do 12 hodin, od 13 do 15 hodin a od 17 do 19.30 hodin, běžně návštěvníky vítá zhruba jen dvě hodiny denně.

Do konce roku se v katedrále uskuteční ještě dva větší koncerty. První proběhne již tuto neděli 20. prosince v 18 hodin. Koncert Ave Maria, založený na souzvuku dvou královských nástrojů – koncertního křídla a varhan v podání Vladimíra Župana a Václava Urbana, umocní zpěv operní pěvkyně Emy Hubáčkové.

Na sobotu 26. prosince jsou od 17 hodin přichystané Vánoce v katedrále 2015. Součástí programu je vystoupení katedrálního sboru Cantores Gradecenses a Harmonie východočeských filharmoniků či Vánoční kantáta Luboše Fišera.

Vánoční bohoslužby proběhnou 24., 25., 26. a 31. prosince a 1. ledna. Své dveře v Hradci otevře katedrála svatého Ducha, kostel Nanebevzetí Panny Marie, kostel sv. Anny v Kuklenách, kostel sv. Pavla na Pouchově či kostel sv. Voršily v Chlumci a další. Přesné časy a místa naleznete na internetových stránkách královéhradecké diecéze.