Předseda senátu hradeckého okresního soudu David Schmuck dnes rozhodl o odročení případu na neurčito. Podle něj se Žabka dopustil v jednom z bodů obžaloby porušování závazných pravidel hospodářského styku. O tomto trestném činu by však měl rozhodovat krajský soud. Proto nyní spis poputuje k Vrchnímu soudu, který rozhodne o tom, komu projednávání případu náleží.

Ladislav Žabka obžalobu stále odmítá. „Od začátku tvrdím, že za inkriminovaná výběrová řízení jednoznačně nese odpovědnost tehdejší provozně-technický náměstek. Od samého začátku je naprostý nesmysl a nehoráznost, abych já byl odsouzený za trestný čin, který jsem nespáchal," řekl dnes novinářům Žabka.

Okresní soud již letos v únoru potrestal Žabku ročním vězením podmíněně odloženým na dva roky, pokutou 100.000 korun a zákazem činnosti v orgánech společností na pět let. Krajský soud ale rozsudek zrušil a případ vrátil okresnímu soudu k novému projednání.

Podle obžaloby Žabka zorganizoval v roce 2008 pouze formální výběrová řízení na nákup sanitky a na centrálního dodavatele zdravotnického materiálu. Od dodavatele sanitky, jejíž cena byla necelé dva miliony korun, pak měl podle obžaloby dostat za odměnu zájezd do Dubaje za téměř 100.000 korun. Hodnota kontraktu na materiál byla necelé čtyři miliony korun. Podle státního zástupce Jiřího Chaloupky byla výběrová řízení zmanipulována a soutěže byly vedené tak, aby z nich byla vyloučena konkurence.